Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: 02 / 4446 13 49
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
poslať dopyt do e-shopu

Dobrá rada nad zlato

 • Je v poriadku, ak mi počas vetra navíjacia sieť vyskočí z vodiacej lišty?

Navíjacie aj plisované siete majú z konštrukčného hľadiska svoje drobné nedokonalosti. Na rozdiel od pevných sietí vypnutých v ráme majú vystužené okraje, ktoré sa voľne pohybujú vo vodiacich lištách, nie však pevné zakončenie. Ak teda očakávate pevné prepojenie sieťoviny s rámom, jediný systém, ktorý dokáže vaše očakávania splniť sú fasádne markízy Zipscreen, kedy je na screenovej textílii navarený zip zapadajúci do zipu vo vodiacej lište. Ide o technologicky a finančne náročné riešenie.

Exteriérové rolety dodávané s integrovanou navíjacou sieťou majú v komore vodiacej lišty dva druhy tesnení - kefkové a šikmé. To šikmé je na vnútornej strane komory, kde sa pohybuje sieťovina. Zabraňuje vytiahnutiu sieťoviny z vodiacej lišty smerom z exteriéru do interiéru, hlavne v prípade vetra. Všetko však má svoje medze a silný vietor môže sieťovinu pretlačiť. Taktiež pokiaľ sú otvorené okná a vzniká prievan, môže sieťovinu vytiahnuť z vodiacej lišty smerom do exteriéru. 

Plisované siete majú voľné zakončenie vo vodiacich lištách. Vzhľadom na to, že sa sieťovina ukladá do tzv. plisu neumožňuje tento systém osadenie kefkového tesnenia. Permanentným otieraním sieťoviny o kefkové tesnenie, by mohlo dôjsť k jej poškodeniu. 

 

 • Môžem si u vás objednať len tieniacu techniku s montážou bez ovládania? Ovládací systém Tahoma od Somfy som si zakúpil cez internet.

Je celkom bežné, že zákazníci si zakúpia inteligentný riadiaci systém pre svoj dom v rámci komplexného riešenia svojej domácnosti. V našej spoločnosti vám vieme pripojiť tieniacu techniku do vášho inteligentného systému. V prípade, že si zakúpite riadiaci systém Tahoma od spoločnosti Somfy alebo Centero od spoločnosti elero, potom si u nás si môžete doobjednať službu pripojenia a programovania v zmysle aktuálneho platného cenníka programovacích služieb.

Vzhľadom na pokročilú dobu medzi ovládacie prvky pribudli a budú pribúdať rôzne SmartHome systémy, ktoré sú svojimi možnosťami príliš komplexné na to, aby ich servisnú podporu dokázal zabezpečiť výrobca/dodávateľ tieniacej techniky. V našich možnostiach nie je obsiahnuť plnú podporu pre takéto zariadenia. Preto ak vlastníte alebo budete vlastniť SmartHome systém je pri nefunkčnosti tieniacej techniky v prvom rade potrebné skontrolovať tento riadiaci systém, alebo kontaktovať výrobcu tohoto systému. Ak sa preukáže, že systém pracuje správne a po pripojení motora na skúšobný kábel tieniaca technika nefunguje, potom bude možné pristúpiť ke kontrole tieniacej techniky. S výrobcami nami dodávaných inteligentných riadiacich systémov Tahoma a Centero úzko spolupracujeme, a preto v prípade reklamácie vieme na daný problém reagovať, respektíve poskytnúť kontakt na technickú podporu pre túto problematiku.

 

 • Ako sa postupuje pri montáži zip screenových roliet pod fasádu, aby nedošlo k ich poškodeniu?

Pri zip screenových roletách nie je možné z dôvodu technologickej konštrukcie výrobku deliť montáž na etapy, tak ako je tomu napríklad v prípade exteriérových žalúzií. Kryciu schránku pre screenové rolety je možné zaomietnuť. Zo spodu kazety rolety je revízna klapka. Predná časť boxu je dodaná s 5 mm styrodurom so spodným nosom – L profil. Takto pripravená schránka je určená k zaomietnutiu. Látka bude vytiahnutá smerom hore v boxe. Nie je však možné zaomietnuť vodiace lišty. Musia byť dodané spoločne so schránkou. Je potrebné ich riadne prekryť, dohliadnuť na to, aby ich fasádníci nezaomietli a nepoškodili.

 

 • Čo so starými vonkajšími PVC roletami?

Niektorí zákazníci sa pýtajú, čo majú urobiť so starými vonkajšími PVC roletami. Vraj im ich odmietli prevziať v Zbernom dvore. Spoločnosť K-system ponúka svojim zákazníkom bezplatne službu recyklácie starých PVC roliet. Zabaľte ich a prineste do našej najbližšej prevádzky a my zabezpečíme ich riadnu recykláciu a pomôžeme vám zbaviť sa odpadu ekologickým spôsobom.

 

 • Aký je cenový rozdiel medzi štandardným pohonom a solárnym pohonom na vonkajšie žalúzie a rolety?

Keďže štandardné pohony pre exteriérové žalúzie a rolety sú vyrábané v nepomerne vyššom množstve ako solárne pohony, je ich cena prirodzene výrazne nižšia. No na druhú stranu aj náklady na elektrické rozvody nie sú práve nízke. Žalúzie a rolety na solárny pohon sa primárne využívajú na miestach, kde nie je elektrický prívod. Ich ďalšou výhodou je nulová spotreba elektrickej energie.

Je potrebné vziať do úvahy, že pri štandardnom motore je súčasťou ceny iba motor. Samotné solárne pohony by však nikdy nefungovali. Solárny pohon je iba jednou súčasťou tzv. solárnej sady. Tzv. solárna sada v prípade vonkajších žalúzií obsahuje: solárny pohon, prijímač diaľkového ovládania, solárny panel, nastaviteľné solárne držiaky, akumulátor, káble pre prepojenie solárneho panela a akumulátora. To isté platí aj v prípade roliet na solárny pohon.

Nie je teda možné porovnávať samotnú cenu motora, ale cenu motora versus cenu kompletnej solárnej sady. Odporúčaná cena najpoužívanejšieho motora pre solárne exteriérové žalúzie K-system JA06 Soft nemeckej značky elero  je cca 100 €. Odporúčaná cena kompletnej solárnej sady s výkonnejším motorom JA 10 Soft DC značky elero je 1068 €.

V prípade exteriérových roliet je odporúčaná cena najpoužívanejšieho motora OXIMO RTS 6Nm značky SOMFY je cca 200 €. Solárna sada obsahuje: motor OXIMO WireFree RTS 6Nm, akumulátor a 2 ks solárneho panelu. Jej odporúčaná predajná cena na trhu je cca 564 €. V prípade, že solárny článok je umiestnený mimo schránku rolety, cena narastá o ďalšie náklady.

Ani jeden z výrobcov solárnych sád však neodporúča umiestňovať solárne články ďaleko od motora a to z dôvodu strát energie na ceste káblom.

Všetky uvedené ceny sú z roku 2017.

 

 • Čistenie markíz

V poslednom čase sa nám ozvalo zopár zákazníkov ohľadom čistenia markíz. Na internetovej stránke našli firmu, ktorá ponúka čistenie markíz čistiacou a dezinfekčnou chémiou s následným mechanickým čistením pomocou stroja a vysávaním.

Od takéhoto čistenia sa dištancujeme.

Tu je vyjadrenie priamo od zástupcu výrobcu látok pre markízy - spoločnosti Sattler:

„Pri takomto spôsobe čistenia môže dôjsť k poškodeniu povrchu vlákien, čo môže mať za následok negatívne dôsledky na deklarované vlastnosti látok. Jediným správnym spôsobom čistenia látok je na markízu vlhkou handričkou naniesť slabý roztok zmiešaného saponátu s vlažnou vodou (napríklad JAR, PUR), nechať pôsobiť a následne prúdom vody opláchnuť.

Prúd musí stekať voľne, ako napríklad voda z kohútiku, v žiadnom prípade nesmie voda striekať pod tlakom. Akékoľvek mechanické čistenie strojom alebo tlakové čistenie spôsobuje trvalé poškodenie štruktúry vlákien.“
 

 • Aký typ manuálneho ovládania by ste mi odporúčali pre hliníkovú exteriérovú roletu o rozmere cca 2 m x 1,5 m?

Vonkajšie rolety je možné manuálne ovládať prostredníctvom šnúrového navíjača, páskového navíjača alebo pomocou kľuky. Rolety v našej ponuke sú vyrobené z kvalitných nemeckých materiálov značky ALUKON. Ich odporúčanie znie nasledovne: „V prípade, že hmotnosť panciera rolety presiahne 10 kg, odporúčame použiť kľukové ovládanie.“

Ak zoberieme do úvahy, že hmotnosť hliníkového panciera ALUKON na 1 m2 je 2,6 kg, potom celková hmotnosť panciera o ploche 3 m2 je cca 7,8 kg. Výhodou šnúrového navíjača je jednoduchá montáž, pri ktorej prakticky do rámu okna vyvŕta montér 1 dieru o priemere 10 mm. Vzhľadom na to, že niekomu môže byť nepríjemné zarezávanie šnúry do rúk pri manipulácii, odporúčame použiť skôr páskový navíjač, pre ktorý je nevyhnutné vyfrézovať do rámu okna drážku. Montáž na kľuku patrí k tým komfortnejším spôsobom ovládania a vyžaduje vysokú presnosť pri vŕtaní otvoru montážnym pracovníkom.
 

 • Tento rok je plánované zateplenie bytového domu. Chceli by sme si dať namontovať na plastové okná v bytovom dome vonkajšie rolety. Je lepšie dať namontovať rolety pred, alebo až po zateplení? 

Odporúčame vám vonkajšie rolety namontovať až po zateplení. V 90% prípadoch, keď sa osadia vonkajšie rolety pred zateplením, tak fasádnici kompletne zaomietnu aj vodiace lišty. Následne potom vzniká problém so servisom a prípadnou demontážou, keby niekto do budúcna tam rolety nechcel.

Veľkosť boxu je 150 mm. Dohliadnite, aby vám fasádnici neutopili okenné rámy. Pre montáž na rám okna je vyhovujúca šírka rámu aspoň 40 mm. V praxi sa stretávame s tým, že fasádnici ponechávajú rám od 0 do 20 mm. To už nastáva problém rolety ukotviť, keďže v prípade montáže do zatepleného ostenia vám hrozí strata záruky na zateplenie fasády.
 

 • Chcem si dať namontovať na strešné okná VELUX vonkajšie rolety. Váham medzi manuálnym ovládaním a ovládaním na solárny pohon. Čo mi odporúčate?

Vyšší komfort ovládania aj pri zatvorených oknách poskytuje jednoznačne ovládanie na solárny pohon. V prípade manuálneho ovládania je nevyhnutné okno dokorán otvoriť, aby ste mohli s roletou manipulovať. Následkom toho vám napríklad v zime môže do interiéru napadať sneh z rolety. Pri solárnom ovládaní treba myslieť aj na to, že ak na roletu napadá sneh, ktorý následne primrzne, rolety budú pracovať až po rozpustení ľadovej krusty.
 

 • Máme v rodine alergika. Viete nám poradiť, či existuje nejaká sieť proti hmyzu s protipeľovým účinkom?

Samozrejme, pre osoby trpiace peľovou alergiou existuje riešenie ako vetrať v peľovej sezóne bez obáv. Vyhnú sa tak typickým príznakom ochorenia, ako je podráždenie slizníc, svrbenie očí či výtok z nosa.  K dispozícii je jednak netkaná textília (rúno), ktoré je možné prichytiť pomocou pásky so suchým zipsom ku rámu okna ale taktiež sieťovina s protipeľovým účinkom.

Je však na mieste upozorniť na skutočnosť, že protipeľový účinok rúna aj sieťoviny nie je trvalý, ale iba dočasný. Vzhľadom na hustotu oka je potrebné vziať do úvahy aj výrazné obmedzenie prístupu svetla. Preto je vhodné umiestniť rúno alebo sieťovinu  iba na jedno okno v miestnosti, ktorým sa bude vetrať.

Výrobca rúna udáva, že na jednu peľovú sezónu je nevyhnutné použiť až 3 ks rúna! Výrobca sieťoviny udáva, že sieťovina vydrží zhruba jednu peľovú sezónu!Po uplynutí tejto doby je potrebné  vymeniť sieťovinu za novú. Čo znamená pravidelné a opakované náklady na servis sietí.

Dodávatelia sietí s protialergickým účinkom často a cielene zabúdajú na túto skutočnosť zákazníkov upozorniť a využívajú slovo alergia len ako „marketingový“ nástroj. Vzhľadom na naše skúsenosti so stratou záujmu zo strany zákazníka o sieťovinu s krátkodobým účinkom, odporúčame našim zákazníkom plisované siete proti hmyzu, ktoré vo svojich záhyboch zachytávajú nečistoty – prach a peľ. Túto skutočnosť však môžeme potvrdiť len na základe vlastných skúseností bez overenia na základe laboratórnych testovaní.
 

 • Všimli sme si, že na sieti proti hmyzu na okne sa nám objavili malé dierky. Sme si istí, že sieťovinu sme mechanicky nepoškodili. Radi by sme vedeli, z čoho je sieťovina vyrobená a ako mohlo dôjsť k jej poškodeniu. Môžeme sieťovinu reklamovať?

Sieťovina je vyrobená zo skleného vlákna, ktoré je obalené polyamidom. Pokiaľ nie je do siete mechanicky zasahované, musí vydržať minimálne 10 rokov. Ročne sa stretávame zhruba s tromi prípadmi porušenia sieťoviny vplyvom prezobania vtáctvom. Príčinou nie je chuť sieťoviny, ale potrava (hmyz), ktorú vtáky hľadajú medzi sieťou a oknom. Na mechanické poškodenie sieťoviny vplyvom prezobania vtákmi sa záruka nevzťahuje.
 

 • Ako riešiť zatienenie altánku?

Často dostávame od zákazníkov otázku, ako by sme im pomohli riešiť nasledovný problém:

„Potrebujeme zakryť terasu alebo altánok tak, aby bol chránený proti dažďu, snehu a vetru.“

Nie zriedka ide o riešenie plochy s rozmermi šírka cca 4000 mm na výšku viac ako 2000 mm.

Tiero rozmery už dosahujú veľkosť otvoru určenú pre garážovú bránu. Z našich skúseností by sme odporúčali riešiť tento problém pomocou exteriérových roliet s hliníkovým pancierom a lamelou MY442. (Plastové lamely na tento účel z dôvodu nižšej pevnosti nie sú vhodné.) Vzhľadom na to, že exteriérové tienenie je určené pre montáž do špalety, kde nedochádza k podfúknutiu, odprúčame z dôvodu vyššej pevnosti tento priestor rozdeliť na polovicu alebo optimálne 3 časti, keďže za roletou bude voľný priestor.

Ak sa vám páči takéto navrhované riešenie, ako je realizácia na obrázku, kontaktujte nás.
 

 • Aké výhody a nevýhody má nákup markíz bez montáže?

Pomerne opakovane dostávame e-maily podobného typu.

“Dobrý deň, máme zakúpenú markízu v Hornbachu, nakoľko bývame v novostavbe a je potrebné, aby nám platila reklamácia v prípade potreby potrebujeme odbornú montáž,  markíza má na dĺžku 3,5 m po cca dvoch metroch steny je výklenok cca 10 cm naviac (tým pádom nám nesedia ani konzoly sú 3, ktoré boli zakúpené v balení spolu s markízou), chcela by som sa informovať na cenník montáže vo vašej spoločnosti. Za vašu odpoveď vám vopred ďakujem ……”

Na e-maily tohto typu vždy reagujeme jediným spôsobom. “Požiadajte svojho dodávateľa, aby vám takúto montáž zabezpečil.” Markíza je súčasťou stavby a jej hmotnosť je pomerne veľká. Tu nejde len o samotnú skutočnosť, že bez odbornej montáže si nemôžete uplatniť reklamáciu, ale taktiež o to, že v prípade vytrhnutia markízy, napríklad pri vetre, môže dôjsť  k závažnému úrazu osôb, čo môže mať ďalekosiahle následky.  Aj keď si to mnohí zákazníci neuvedomujú, jednou z najdôležitejších častí ceny je práve návrh technického riešenia. V prípade markíz býva častokrát nevyhnutné vyrobiť na mieru drevené podložky, kotvy atď., preto starostlivo zvážte všetky výhody a nevýhody, ktoré takýto nákup má. V prípade, že máte záujem o dodávku markíz od stabilného slovenského dodávateľa, obráťte sa na K-system, spol. s r.o.. Našim cieľom nie je len bez akýchkoľvek starostí predať, vypracujeme vám na základe obhliadky technický návrh kotvenia priamo na mieru tak, aby ste sa vyhli vyššie uvedeným nepríjemnostiam a v prípade potreby vám zabezpečíme po rokoch výmenu látky.

 

 • Aký vplyv na naše zdravie majú rádiové vysielače používané k ovládaniu tieniacej techniky?

Na rozdiel od mobilných telefónov, ktoré vysielajú signál permanentne, vysielače používané pri ovládaní tieniacej techniky vysielajú signál iba po dobu niekoľkých milisekúnd, a to v momente, keď sú používané. Vysielací výkon vysielačov tieniacej techniky dosahuje maximálnu hodnotu 10mW, v priemere však iba cca 4mW. Vysielací výkon mobilného telefónu môže dosahovať až 2000 mW. Vysielače pri ovládaní sú držané v ruke, alebo sú pripevnené na stenu, k hlave sa dostane maximálne cca 0,025 mW. Len pre porovnanie – mobilný telefón predstavuje pri hovore záťaž 100 – 2000 mW, v závislosti na vzdialenosti od vysielača. Z uvedeného vyplýva, že vysielače používané v tieniacej technike pre človeka nepredstavujú žiadne zdravotné riziko.


 

 • Čím je možné čistiť látku markízy s vyšším stupňom impregnácie proti vode, aby nedošlo k porušeniu impregnácie? Existuje nejaký vhodný čistič s impregnáciou?

Na čistenie látky markízy stačí mäkká hubka a mydlová voda. Špeciálny čistiaci prostriedok k týmto látkam nie je určený a neodporúčame používať žiadne saponáty.


 

 • Je predokenná hliníková roleta bezúdržbový výrobok?

 

Nahoru