Žalúzie na solárny pohon

Žalúzie na solárny pohon šetria prírodu aj vašu peňaženku

Vonkajšie žalúzie na elektrický pohon v domácnostiach teraz po novom dopĺňajú žalúzie na solárne napájanie. Výhody sú jasné: nie ste viazaní na elektrickú zásuvku a slnečnú energiu nahromadenú v akumulátore jednoducho využijete, aj keď slnko práve nesvieti.

Žalúzie na slnečný pohon sú v Českej republike aj na Slovensku horúcou novinkou: od roku 2016 ich ako prvá vyrába v oboch krajinách spoločnosť K-system. Domácnosti aj firmy tak môžu vďaka slnečnej energii šetriť rozpočet opäť o niečo ľahšie.

4 základné údaje o solárnom pohone

 • 1. Je automatický a bezdrôtový.
 • 2. Funguje na princípe fotovoltaického javu.
 • 3. Využíva batériu.
 • 4. Kombinuje sa s vonkajšími žalúziami.

Ako solárny pohon funguje

Lúče dopadajú na solárny článok umiestnený na fasáde domu alebo priamo na krycom boxe žalúzií. Článok potom zásobuje slnečnou energiou akumulátor. Vďaka tomu ovládate žalúzie na solárny pohon aj v čase, keď je slnka málo – napríklad v zime. Ak svieti a vy práve so žalúziami nehýbete, šetrí sa v akumulátore energia na najbližšie naklápanie či vyťahovanie žalúzií.

Kde sa hodia žalúzie na solárny pohon

Slnečnú energiu využijete na maximum na oknách, ktoré sú orientované na juh či juhozápad. Práve tam dopadá najviac slnečných lúčov. Zvyčajne sa projektanti snažia na tieto svetové strany smerovať obývačku alebo kuchyňu – teda miestnosti, kde ľudia trávia najviac času.

Čo vám dodáme v sade pre solárny pohon

Aby ste mohli vďaka slnku hýbať so žalúziami, potrebujete kompletnú sadu pre solárny pohon. Jej súčasťou sú:

 • Paralelne napojiteľný motor JA 10 Soft DC, 12 V so silou 10 Nm s počtom otáčok 26/min., vystačujúcou pre plochu 18m2 alebo JA 4 SOFT DC, 12 V so silou 4Nm s počtom otáčok 33/min., vystačujúcou pre plochu 6 m2 s  tichou brzdou na báze magnetickej hysterézie,
 • jednosmerný dvanásťvoltový rádiový prijímač Combio 868 JA DC, ktorý obsiahne až 16 kanálov,
 • decentný a nenápadný solárny článok,
 • vymeniteľná batéria s výkonom 2300 miliampérhodín (mAh),
 • prívodný nástrčný kábel,
 • držiaky, vďaka ktorým je možné nakloniť panel tak, aby naňho dopadalo čo najviac slnečných lúčov.

Čím vás žalúzie na solárny pohon presvedčia

 • 1. Sú flexibilné. Vonkajšie žalúzie môžete mať aj na oknách, kde to doteraz nebolo možné kvôli chýbajúcemu prívodu elektrickej energie.
 • 2. Sú spoľahlivé. S automatickým systémom máte istotu, že budú žalúzie presne v tej polohe, ktorú potrebujete.
 • 3. Sú tiché. Pri naklápaní vás nebude rušiť motorček.
 • 4. Ovládanie je jednoduché. Ovládač je pohodlný pre každého a je možné na ňom nastaviť obľúbené polohy žalúzií.
 • 5. Mráz ani teplo nie sú problém. Batéria má dlhú životnosť a funguje za každého počasia.
 • 6. Sú ekologické. Využite slnečné žiarenie k väčšiemu pohodliu a bez výčitiek plytvania energiou.
 • 7. Ovládanie je centrálne. Napojte viac pohonov na jediný prijímač a pohybujte všetkými žalúziami súčasne.
 • 8. Prevádzka je lacnejšia. Investovať do slnečnej energie sa vyplatí – najmä, keď si ju môžete schovať do zásoby.
 • 9. Bývanie je bezpečnejšie. Nastavte pravidelný pohyb žalúzií na solárny pohon a bez obáv choďte na dovolenku
 • 10. Ovládanie je pohodlné. Využite ovládače, časové hodiny alebo aj bezpečnostný senzor vetra k pohybu žalúzií.

Prospekt Exteriérové žalúzie na stiahnutie tu.

Technické údaje

Exteriérové žalúzie Prominent sú žalúzie s minimom plastových častí. Ide o prevzatý konštrukčný systém jedného z najväčších švajčiarskych výrobcov. Hliníkové lamely týchto žalúzií môžu mať rôzny tvar. Lamely je možné naklápať iba do jednej strany. K rebríčku sú prichytené nerezovou spojkou.

Tento spôsob uchytenia síce neumožňuje rovnomerné ukladanie rebríčka, avšak výrazne predlžuje životnosť žalúzie. Podstatný vplyv na veľkosť poskladaného balíka lamiel nemá! Lamela má v spodnej časti zalisované polyamidové (PAD) tesnenie, ktoré slúži na zamedzenie hluku vydávaného dotykom lamiel medzi sebou. Lamely sú po stranách striedavo zakončené plastovým alebo zinkovým kolíkom, ktorý slúži na presné a nehlučné vedenie lamiel vo vodiacich lištách.

Vedenie lamiel v bočných vodiacich lištách je takisto odhlučnené PAD tesnením zalisovaným na oboch stranách lišty. Vyťahovacia páska a rebríčky sú vyrobené z textílií odolných voči UV žiareniu.

Dôležitou súčasťou ceny motorických žalúzií sú aj motory a ovládacie príslušenstvo. Spoločnosť K-system od januára 2016 ako jediná na Slovensku ponúka aj exteriérové žalúzie s nemeckými motormi značky ELERO vyrobené v Nemecku. Spoločnosť K-system už niekoľko rokov po sebe získala ocenenie najväčší slovenský výrobca motorických žalúzií. Až 99 % všetkých exteriérových žalúzií odchádza z výrobného areálu v Žiari nad Hronom s motorom a ďalšími prvkami komfortného ovládania.

Krycie plechy žalúzií značky K-system sú vyrobené z plechu vo forme zliatiny hliníka a horčíka (3%). Prímes horčíka dodáva plechu vyššiu tvrdosť a pevnosť. Už pri hrúbke 1,5 mm dosahuje tento plech vyššej pevnosti ako v minulosti používané hliníkové plechy s hrúbkou 2,0 mm. Mechanické vlastnosti tohto plechu sú lepšie, rovnako aj vlastnosti pre obrábanie a eloxovanie. Plech sa používa  v strojárenskom priemysle, hlboko ťahaných dieloch, pri stavbe jácht a v prostredí, kde sú zvýšené pracovné teploty. Tento typ plechu má veľmi dobré vlastnosti na akékoľvek povrchové úpravy, má excelentné vlastnosti proti korózii a aj po opracovaní je tvarovo stály. Zákazníkom vždy odporúčame povrchovú úpravu krycích plechov, hliník podlieha oxidácií, v prípade použitia surového plechu, bez povrchovej úpravy, može po čase zoxidovaná vrstva vplyvom vlhkosti začať stekať a vytvárať  šmuhy po fasáde. Táto závada nie je odstrániteľná!

Kotviaci materiál a jeho kvalita je nemenej dôležitou súčasťou exteriérovej žalúzie. Pri montáži používame výhradne certifikovaný spojovací a kotviaci materiál, ktorý je zárukou pevných spojov a kotvenia. Nosné "U" (L)  konzoly, ktoré používame pri montáži sú vyrobené z kvalitnej zliatiny AlMgSi 0,5 tvarového prierezu čo im dáva vysokú tvarovú stálosť a potrebnú pevnosť.

Maximálne a minimálne rozmery

Solárny pohon
min. šírka 600 mm
max. šírka 5000 mm
max. výška 5000 mm
max. plocha 16 m(len pri plne nabitej batérii)

Máte otázku?

Súhlasím so spracovaním osobných údajov v súlade so zákonom č.18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov v platnom znení a
Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a súvisiacimi
predpismi.

Exteriérové žalúzie na solárny pohon si môžete kúpiť v našich štúdiach tienaciej techniky:
BratislavaBanská BystricaKošiceNitraPrievidzaPrešov, TrenčínŽiar nad HronomŽilina