Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Údržba drevených žalúzií

22.3.2022

Prach a nečistoty dopadajúce na drevené lamely najviac vidno pri dopade priameho slnečného svetla. Ponúkame vám niekoľko najlepších tipov, ako čistiť a udržiavať drevené žalúzie, aby vyzerali čo najlepšie.Drevené žalúzie slúžia k regulácii denného svetla. Vďaka svojmu exkluzívnemu prevedeniu sú obľúbenou voľbou tienenia v interiéri a dodávajú nádych luxusu. Pri dopade priameho slnečného svetla však vidno na lamelách prípadné nahromadenie nečistôt a prachu. Je potrebné pamätať na to, že drevo vplyvom času napriek pravidelnej údržbe zmení svoju farbu. Nie inak je tomu aj v prípade drevených žalúzií.

Čistenie drevených žalúzií od prachu

Po zime prichádza na rad vždy jarné upratovanie. Prvým krokom pri čistení nahromadeného prachu na lamelách je zatvorenie žalúzie. Vzniknutú lamelovú plochu očistite jemnou handričkou z mikrovlákna pohybom nadol, aby ste zabránili poškodeniu žalúzie. Môžete použiť aj nádstavec s mäkkou kefou, ktorý býva štandardnou výbavou vysávača. Drevené alebo bambusové žalúzie zvyčajne zachytia viacej prachu ako interiérové hliníkové žalúzie. Preto odporúčame ich pretrieť aspoň raz týždenne. 

Pozor na škvrny

Niektoré druhy látkového tienenia (napríklad vertikálne žalúzie) je možné čistiť vlhkou cestou. To však nieje prípad žalúzií z prírodných materiálov. Drevené žalúzie nemajú radi žiadnu formu vlhkosti. Vyrábajú sa totiž vo väčšine prípadov zo suchej lipy, ktorá absorbuje vlhkosť. To môže spôsobiť nežiadúce napučenie alebo deformáciu. Na odstránenie lepkavých alebo odolných škvŕn by ste preto mali použiť iba mierne navlhčenú (nie premočenú) handričku, ktorá nepúšťa vlákna. Následne použite čo najskôr suchú handričku, aby ste odstránili prebytočnú vlhkosť. Uistite sa, že lamely zostávajú celkom suché. Odstráňte škvrny na lamelách drevených žalúzií čo najskôr po ich potriesnení suchou handričkou alebo kuchynskou utierkou, aby sa nestalo, že škvrny neskôr nebude možné odstrániť, alebo ich odstránenie bude ťažšie. Nikdy lamely nedrhnite príliš silno a nepoužívajte abrasívne prostriedky, aby nedošlo k poškodeniu náteru alebo lazúry. Osobitnú staroslivosť venujte koncom drevených žalúzií, pretože zvyčajne ide o odkryté lipové drevo, ktoré veľmi rýchlo absorbuje vodu. 

Zmena farby/vyblednutie

Úlohou drevených žalúzií je zabrániť prehrievaniu interiéru, umožniť reguláciu denného svetla a ochrániť zariadenie interiéru vašej domácnosti pred poškodením vplyvom slnečného žiarenia. Sami sa však stávajú obeťou poškodenia priamym slnečným žiarením. Preto je mimoriadne dôležité vykonávať pravidelné čistenie a údržbu, aby dlhodobo slúžili k spokojnosti uživateľa. Keďže drevené žalúzie sú dlhodobo vystavené priamemu slnečnému žiareniu, môže dôjsť k výraznému znehodnoteniu laku na vašich drevených žalúziách. Vplyvom vlhkosti sa môžu na lamelách objaviť škvrny od vody. Ideálnym riešením pre ochranu drevených žalúzií, je ľanový olej. Obnovuje, vyživuje a konzervuje drevo a poskytuje leštený, vode odolný povrch, ktorý zabraňuje vysychaniu lamiel. Olej môžete jednoducho naniesť pomocou mäkkej handričky, ktorá nepúšťa vlákna. Jemne pretrite každú lamelu. Pokiaľ je to možné, dbajte, aby ste olejom nezamastili vodiace rebríčky alebo pásky. Prebytočný olej potom vyutierajte čistou bavlnenou handričkou až kým sa olej úplne nevstrebe a povrch nebude suchý na dotyk. Ak si teda počas jarného upratovania všimnete, že vaše drevené žalúzie sú vyblednuté, mali by ste ich čo najskôr natrieť ľanovým olejom. Týmto spôsobom odporúčame žalúzie udržiavať minimálne raz ročne. 

Drevené žalúzie v kuchyni a kúpelni

Pri čistení drevených žalúzií v kuchyni a kúpelni môžete použiť roztok octovej vody (1 diel vody a 1 diel bieleho octu). Ocot je vynikajúci pomocník v domácnosti a zďaleka jeho použitie nekončí iba ochutením uhorkového šalátu. Je skvelý na čistenie ale pôsobí aj ako skvelý dezinfekčný prostriedok v boji proti mikŕobom a baktériám. Handričku vložte do octového roztoku. Mierne navlhčenou handričkou očistite jednotlivé lamely a následne čo najskôr poutierajte do sucha. Môžete použiť aj prídavok saponátu. V prípade, že si dáte inštalovať drevené žalúzie do kúpelne, uistite sa, že sú v bezpečnej vzdialenosti od vodných kvapiek, ale aj miestnosť je pravidelne odvetrávaná s minimom vlhkosti a so stabilnou teplotou. Drevené žalúzie do kuchyne bývajú náchylné na zamastenie vznikajúce z nahromadeného vzdušného oleja z vyprážania a varenia. V tomto prípade odporúčame do vody pridať saponát na odmastnenie.

Drevené žalúzie a parný čistič

Neodporúčame čistenie drevených žalúzií parným čističom. Aj keď nehovoríme, že by sa týmto spôsobom drevené žalúzie nedali vyčistiť, existujú množstvo súvisiacich rizík, ktorým je lepšie sa vyhnúť. V prípade, že by teplo a vlhko produkované parným čističom pôsobilo na jedno miesto príliš dlho, môže dôjsť k poškodeniu farby alebo laku a tým k znehodnoteniu povrchovej úpravy lamely. Parný čistič funguje tak, že ohrieva vodu na vysokú teplotu, premieňa ju na paru a následne ju vytláča. Pri ochladzovaní sa para kondenzuje na lamele žalúzie, čo má v prípade drevených žalúzií za následok skrútenie a napučanie lamiel. Toto je obzvlášť riskantné na koncoch lamiel, ktoré nie sú povrchovo upravené. Drevené žalúzie jednoducho nemajú radi vlhkosť.

Nahoru