Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Dodatočné zatienenie pergol

28.4.2023

Dotazy spotrebiteľov na dodatočné zatienenie pergol sú pomerne časté. Riešenie existuje. Treba však vziať do úvahy riziká, ktoré vznikajú z dôvodu nesystémového riešenia pergol.

Po domácky vyrobené alebo zostavané konštrukcie z dreva alebo hliníka sú iba jednoduchou stavebnou konštrukciou a nie systémovou pergolou. Nami dodávané systémové hliníkové pergoly sú dômyselne vyvinutá stavebnica stavaná na vyššiu záťaž, ktorá má systémovo vyriešené:

  • odtok dažďovej vody,
  • elektrické rozvody pre osadenie tieniacich prvkov (aj pre dodatočnú montáž), osvetlenie, výhrevné telesá, slide panely atď,
  • kotvenie tieniacich prvkov,
  • kotviace prvky pre samostatné osadenie pergoly aj pre montáž na stenu (pripojenia na budovu).

Týmto nechceme povedať, že dodatočné zatienenie drevených alebo hliníkových konštrukcií je nemožné. Chceme vás však upozorniť na riziká, ktoré môžu vzniknúť, ak budete chcieť obyčajnú drevenú alebo hliníkovú konštrukciu povýšiť na prístrešok s tieniacou technikou. Pri svojpomocnom zaobstaraní prístreškov preto majte na pamäti aj do budúcna, či únosnosť celej konštrukcie bude dodatočná aj pre zaťaženie tieniacou technikou.

Systémové hliníkové pergoly vyžadujú stavebné základy a to buď betónové pätky alebo betónovú dosku. Po domácky vyrobené konštrukci nemusia mať vhodný stavebný podklad a zaťažením môže dôjsť k narušeniu celej statiky, porušenie nosnej konštrukcie a teda aj k zrúteniu celého diela. 

Osadenie tieniacich zariadení v šikmine

Je potrebné mať na pamäti, že všetky pergoly vyžadujú sklon v strešnej časti, aby mohla odtekať voda. Nezáleží na tom, či ide o pergolu bioklimatickú, so sklenenou strechou, strechou z plexiskla, alebo textilnou zvinovacou časťou. Základnou podmienkou pre možnosť kotvenia tieniacich zariadení sú pravé uhly. Systémové pergoly majú konštrukciu poriešenú tak, že bočné steny sú vždy pravoúhle. Akékoľvek iné pergoly alebo prístrešky, potrebujú mať pre kotvenie tieniaceho zariadenia do bočných stien vodorovnú konštrukciu.

Riziká drevených konštrukcií pergol 

Na rozdiel od hliníka drevo nie je UV stabilný materiál. Drevená pergola nepatrí medzi systémové pergoly. Drevenú konštrukciu dokáže postaviť šikovný tesár alebo stolár, ktorý k nej nevie ponúknuť tieniace zariadenia. Drevo podlieha degradácii vplyvom poveternostných podmienok a je potrebné ho pravidelne ošetrovať. Vplyvom praskania dreva môže dôjsť k zmene veľkosti otvoru a tým aj prípadnej nefunkčnosti tieniaceho zariadenia. Keďže drevo a hliník, z ktorého sú vyrábané tieniace zariadenia, sú dva nesúrodé materiály, je možným riešením ako predísť vzniku reklamácie chodu tieniaceho zariadenia vystavanie nosného hliníkového rámu pre osadenie tieniaceho zariadenia. Elektricky ovládané tieniace zariadenia si vyžadujú aj prívod elektrickej energie. Na rozdiel od systémových pergol, kde je elektrický rozvod zabudovaný v rámci systému, je potrebné ťahať elektrinu po drevenej konštrukcii, čo do istej miery ruší estetický vzhľad celej drevenej konštrukcie. Uvedené riziká platia nielen pre montáž bočných screenových clon ale taktiež pre zatienenie strechy markízou na zimné záhrady.

Riziká lacných kovových konštrukcií ako nesystémových pergol

Na základe získaných poznatkov pri zameriavaní by sme radi upozornili na to, že niektoré odľahčené kovové konštrukcie predávané ako "pergoly", nie sú vhodné pre montáž tieniacich zariadení. Dôvodom je fakt, že samotná hmotnosť nami dodávaných screenových clon prevyšuje hmotnosť niektorých "pergol". Nie je v našich silách a ani nemáme oprávnenie na spracovávanie statického posudku takejto konštrukcie. V týchto prípadoch na seba preberá kompletné riziko zákazník. Aj v tomto prípade platí, že nesystémové konštrukcie nemajú doriešené rozvody elektrickej energie potrebné pre ovládanie tieniacich prvkov. Dodatočná inštalácia a káblovanie ruší dojem z celej pergoly.

 

Odľahčená konštrukcia sa prehýba pod hmotnosťou screenovej clony - v tomto prípade nás zákazník žiadal o výmenu tkaniny na produkte, ktorý sme nedodávali. Tu nejde o vadu tkaniny, ale o nevhodný technický návrh.

 

Prečo sa oplatí priplatiť si za systémovú pergolu?

  • Systémová pergola od overeného dodávateľa je zárukou spokojnosti. Spoločnosť K-system je na trhu od roku 1991. V prípade potreby našim zákazníkom zabezpečujeme operatívny záručný aj pozáručný servis. S pergolami od rôznych dodávateľov máme dlhoročné skúsenosti a trúfame si porovnať ich kvalitu. Môžeme sa pochváliť množstvom zaujímavých realizácií pergol a množstvom spokojných zákazníkov. 
  • Kvalitná pergola musí byť správne namontovaná, aby počas svojej prevádzky nikoho neohrozila. Správny technický návrh kotvenia a výroba pomocného kotviaceho materiálu na mieru je u nás samozrejmosťou. Kvalitne namontovaná pergola je zárukou dlhej životnosti a bezpečnosti tieniaceho systému.
  • Ponúkame maximálny komfort ovládania. V našej ponuke nájdete samostatne stojace pergoly alebo pergoly pripojené ku stene na motorický pohon s možnosťou pripojenia na chytrú domácnosť. Samozrejmosťou je široká ponuka doplnkového príslušenstva. 

Štúdiá tieniacej techniky K-system ponúkajú pergoly s kvalitným lineárnym motorom a ovládačmi značky Somfy. Radi vám vypracujeme bezplatnú cenovú ponuku alebo sa s vami podelíme o naše skúsenosti osobne pri vašej návšteve v ktoromkoľvek Štúdiu tieniacej techniky K-system v BratislaveBanskej BystriciNitreTrenčíne a Žiari nad Hronom

 

Nezáväzná kalkulácia zadarmo

Nahoru