Panelové steny

Myšlienka posuvných panelových stien vychádza z japonskej kultúry. Miestnosti moderných japonských domovov sú rozdelené dreveným rámom, ktorý tvorí zároveň oporný systém. Časť z týchto priečok je posuvných a vďaka tomu je možná výrazná variabilita vnútorných priestorov. Posuvné steny môžu byť priehľadné (shoji) alebo nepriehľadné (fusuma). Izby medzi týmito priečkami tvoria akési zákutia.

Plné steny fusuma sú vyrobené z plátna dovážaného z Číny a obvykle slúžia na oddelenie priestorov v byte. Sú bohato zdobené. Priehľadné steny fusuma pomocou čiastočného zaclonenia prenikajúceho svetla dosahujú veľmi jemné farebné kontrasty interiéru.

Panelové posuvné steny, ako ich poznáme u nás, sa montujú do stropu ako deliaca stena alebo pred okno ako dekoratívny záves. Vyniknú najmä v priestorovo komfortnom interiéri ako solitérny prvok. Nosná hliníková konštrukcia umožňuje kombinovať počty koľajníc v závislosti od požadovanej šírky steny. Dizajnovo zaujímavá, ale najmä funkčná, je aj kombinácia 2 posuvných panelových stien za sebou. Jedna stena je z materiálu, ktorý prepúšťa svetlo, slúži ako denný záves pre tlmenie prichádzajúceho svetla a druhá časť z nepriesvitného materiálu s nižším priestupom svetla, slúži na zamedzenie nežiaducich pohľadov v osvetlenom interiéri počas večerných a nočných hodín.

Posuvné steny sú vyrobené z textílií alebo drevených tkanín. Panely aj nosný profil je možné objednať samostatne, čo umožňuje jednoduchú výmenu panelov v súlade s vybavením interiéru alebo použiť pre šitie vlastný dekoratívny materiál. V prípade manuálneho ovládania, odporúčame posuvné panelové steny vybaviť ozdobným klipom, ktorý zabráni ušpineniu textílie a deformácii okraja.

Technické údaje

Nosný profil panelovej steny je vyrobený z hliníka v štandardnom farebnom prevedení biela a strieborná. Pomocou bežcov sa profil so suchým zipsom pohybuje v koľajnici horného profilu. Môžeme ich rozdeliť na bežce ovládané ťahom alebo šnúrkou a na ovládané tyčou s háčikom.

Základné rozdelenie typov podľa spôsobu ovládania:

  • posuvné panelové steny so šnúrovým pohonom
  • posuvné panelové steny ovládané ťahom za panel
  • posuvné panelové steny ovládané tyčou
  • posuvné panelové steny ovládané motorom

Látka je v hornej časti profilu uchytená suchým zipsom. V spodnej časti látky je tunel pre závažie, ktoré predstavuje hliníkový profil v bielom prevedení. Podľa jednotlivých druhov materiálov sú tunely šité  transparentnou niťou alebo zvarené (látky s prímesou PVC).

V prípade štandardného ovládania pomocou bielej šnúry s priemerom 1,7 mm je šnúra zakončená štandardne plastovým závažím. Odporúčame však využiť ponuku dekoratívnych závaží , ktoré sú vyrobené z rôznych materiálov – acryl, koža, ušľachtilý kov, plexisklo a drevo. Pre posuvné panelové steny odporúčame veľkosť XL s váhou 63 g, kde celková výška závažia je 108 mm.

V prípade ovládania tyčou je tyč vyrobená z hliníka v bielom farebnom prevedení.

V prípade dodávky motora ide o jednofázový, synchrónny motor na striedavý prúd s úplnými, externe nastaviteľnými koncovými polohami. Motor je možné namontovať na prevod na profil vľavo alebo vpravo. Najmä dlhé alebo ťažké systémy sú vybavené tandemovým pohonom (WT), tzn. dva motory na profil. Pracovná rýchlosť je 130 mm/s alebo v rýchlobežnom prevedení cca 180 mm/s.

Maximálne a minimálne rozmery:

šnúrový pohon ťah za panel tyčka motor
min. šírka 600 mm 600 mm 600 mm 600 mm
min. výška šírka 600 mm 600 mm 600 mm
max. šírka 5 700 mm spájanie panelov spájanie panelov 5 700 mm,
max. výška 4 000 mm 3 000 mm 3 000 mm 6 000 mm
max. plocha 20 m2 12 m2 12 m2
váha látky max. 10 kg max. 6 kg max. 6 kg Max. 500 g/m2  

Máte otázku?

Súhlasím so spracovaním osobných údajov v súlade so zákonom č.18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov v platnom znení a
Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a súvisiacimi
predpismi.

Posuvné panelové steny si môžete kúpiť v našich štúdiach tienaciej techniky:
Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Prievidza, Prešov, TrenčínŽiar nad Hronom, Žilina