Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Zatienením balkóna vytvoríte vašu súkromnú oázu

21.6.2019

Kto ho nemá, ten po ňom túži. Kto ho má, ten si pochvaľuje.

Reč je o balkóne, kúsku prírody pre majiteľov bytov a domov bez záhrady. Poradíme, ako balkón pomocou efektívneho zatienenia premeníte v oázu, kde si vychutnáte pohodové posedenie (nie len) s pohárom vína.

V letných horúčavách vám balkón ponúka miesto, kde si vychutnáte poobedňajšiu kávu alebo víkendové raňajky bez toho, aby ste vytiahli päty do rozpálených ulíc. Nie však, keď väčšinu dňa na balkón ostro svieti slnko. Do horúceho pekla balkónu bez tienenia preniká až 100 % slnečných lúčov a teplota sa  na ňom ľahko vyšplhá ku 40 °C.

Inštaláciou zatienenia znížite množstvo prenikajúcich slnečných lúčov na balkón pod 30 %. Na balkóne vznikne tieň a ortuť teplomeru klesne o viac ako 5 °C v porovnaní s nezatieneným balkónom. Pred nákupom vhodného zatienenia balkónu vyberajte predovšetkým podľa orientácie na svetové strany. Čím menej slnka na balkón svieti, tým jednoduchšie tienenie postačuje. Máte rôzne možnosti, ak je balkón odkrytý alebo zasklený.

Markíza zatieni, ale nezbaví tepla markíza na balkón, Nitra

Ak túžite po raňajkách na balkóne bez priameho letného slnka, siahnite po markíze, pod ktorou si užijete posedenie pekne v tieni. Horúčav vás ale markíza nezbaví, a preto sa hodí predovšetkým tam, kde slnko svieti iba časť dňa. Pri zatienení malého balkóna si vystačíte s markízou na manuálne ovládanie. Ak ale potrebujete zatieniť veľký balkón alebo terasu, ušetrite si sily a rozhodnite sa pre markízu s automatickým ovládaním a veterným senzorom.

Markízu jednoducho namontujete nad otvorený balkón, lodžiu alebo terasu. Môžete si vybrať spomedzi širokej ponuky prevedení, ale aj farieb krycej látky. K terasovej markíze môžete pridať tiež bočné markízy alebo variovolány, ktoré vás ochránia pred nízkym slnkom.

Moderné riešenie pre zasklený balkón alebo lodžiu

Interiérové rolety alebo žalúzie sú ideálna voľba, ak máte zasklený balkón alebo lodžiu. Jednoducho ich uchytíte ku stropu vo vnútri balkóna či lodžie a regulujete pomocou nich množstvo tepla a svetla prenikajúce cez sklo. Pamätajte na to, že výrobky určené do interiéru nemôžu byť priamo vystavené poveternostným podmienkam, a vplyvom vysokej vlhkosti, môže dôjsť k ich poškodeniu.

Vhodným riešením sú aj exteriérové žalúzie, rolety alebo vonkajšie screenové rolety. Ktoré sú určené skôr pre balkóny a lodžie bez presklenia, alebo s presklením, ktoré umožňuje montáž prvkov do ostenia. Nemali by byť predsunuté mimo fasádu aby nedošlo k ich podfúknutiu. Prípadné odtrhnutie by mohlo mať fatálne následky.

Žalúzie aj rolety je možné ovládať buď manuálne pomocou kľuky alebo automaticky pomocou diaľkového ovládača. Rolety aj žalúzie vám zabezpečia dostatok súkromia pred zvedavými pohľadmi  susedov a okoloidúcich. Žalúzie a rolety na presklenom balkóne pomôžu tiež znížiť teplotu vo vnútri bytu, nakoľko aj cez to vchádza teplo do izby. Pred nákupom si ujasnite, ako veľmi na zasklený priestor svieti slnko a podľa toho vyberte vhodný tieniaci systém. Na tomto mieste by sme však upozornili, že niektoré systémy presklenia nie sú vôbec prispôsobené pre montáž tienenia. Nákupom takéhoto systému si 100 % zabezpečíte domácu saunu a nepohodu.

Zasklený balkón orientovaný na východ či západ zatienia rolety venkovní rolety na balkón, Bratislava

Vonkajšia screenová roleta je vyrobená zo špeciálnej látky, ktorá pohltí slnečné lúče a zabezpečí, že si na balkóne užijete posedenie v príjemnom chládku. Ak si vyberiete svetlú farbu rolety, znížite dopad slnečných lúčov na balkón až o 85 %. Preto je roleta vhodná skôr na balkóny a lodžie orientované na východ alebo západ, teda tam, kde slnko svieti väčšinu dňa.

Po montáži vonkajšej plastovej alebo hliníkovej rolety zabudnite na výhľad von. Svoju funkciu roleta splní iba vtedy, keď zakrýva všetky presklenené strany. Z uvedeného dôvodu zvážte, či vám bude vyhovovať sedieť vo vnútri  v prítmí alebo nechať rolety cez deň zatiahnuté a odkrytého posedenia si užívať až k večeru.

V prípade, že si dáte na balkón či lodžiu namontovať vonkajšie žalúzie, budete môcť na rozdiel od roliet regulovať prístup svetla. Ak plánujete sedieť na balkóne aj v čase, keď na neho svieti slnko, vyberte žalúzie, nakoľko tie vám zabezpečia dostatok svetla, napríklad pri čítaní.

Interiérové tienenie je vhodné, keď na balkón veľmi nesvieti

Naopak tam, kde slnko svieti iba časť dňa, si dajte namontovať interiérové žalúzie alebo rolety. Interiérové tienenie nedokáže odraziť slnečné lúče späť do exteriéru a nezabráni prehrievaniu. Pomôžu však vytvoriť tieň pre príjemné posedenie. Najlepšie tieniace žalúzie, ktoré umožňujú regulovať množstvo prichádzajúceho svetla.

Klasický slnečník aj na balkón

Keď je vaše posedenie na balkóne na hodinu narušené slnečnými lúčmi, stačí vám k tieneniu slnečník. Vďaka ohybnému ramenu ho jednoducho nasmerujete proti slnku. Pri výbere siahnite po slnečníku so stabilnou základňou, ktorá sa pri letnej búrke iba tak neprehodí. Aby slnečník vydržal čo najdlhšie, na zimu ho uschovajte. Pri výbere preto myslite aj na skladnosť.

Vylepšenia balkónamarkíza na balkón Bratislava

Pokiaľ riešite zatienenie balkóna, nezabúdajte ani na zábradlie. Nech už je z kovových tyčiek alebo má sklenenú či plastovú výplň, teplo preniká aj tade. Aby sa balkón neprehrieval, zatieňte aj zábradlie pomocou tmavej látky, bambusovej rohože alebo použite tieniace siete. Ak sa chcete na balkóne cítiť stopercentne príjemne, namontujte spoločne so zatienením tiež siete proti hmyzu. Sú vhodné najmä vtedy, keď si na balkóne radi vychutnávate raňajky alebo sa nechce vyrušovať lietajúcim hmyzom pri pohári vína pred spaním.

Balkón od profesionálov

Pri rozhodovaní sa pre montáž markízy, rolety, či žalúzie požiadajte o pomoc odborníkov, ktorí vám odporúčajú najlepšie riešenie pre vaše bývanie. Napríklad tradičná firma K-system, ktorá sa špecializuje iba na tienenie. Postará sa o zatienenie balkóna od návrhu, cez realizáciu až po prípadný servis. Nová markíza, roleta alebo žalúzia vám nepridá ani starosti s upratovaním. Stačí ju po sezóne pretrieť vlhkou handričkou so saponátom. Za tú úľavu od horúčavy a ostrého slnka to stojí, nemyslíte?

Nahoru