Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Z akých materiálov sa vyrábajú žalúzie

21.6.2019

Aj výber použitého materiálu má vplyv na cenu žalúzií.

Aj výber použitého materiálu má vplyv na cenu žalúzií.

Iba žalúzie umožňujú vďaka funkcii naklápania jednotlivých lamiel regulovať denné osvetlenie a súčasne s tým zabraňujú neželaným pohľadom sledovať naše súkromie.

Podľa druhu použitého materiálu na výrobu lamiel rozdeľujeme žalúzie na:

  • hliníkové žalúzie,
  • plastové žalúzie,
  • textilné žalúzie,
  • žalúzie vyrobené z prírodných materiálov.

Hliníkové žalúzie

Hliníkové žalúzie sa používajú najčastejšie v interiéri ako žalúzie ovládané guľôčkovou retiazkou, šnúrkou a paličkou, nekonečnou šnúrou alebo motorom. Ich výhodou sú najmä nízke obstarávacie náklady.

Ak však potrebujeme zabrániť nežiadúcej insolácii – teda prehrievaniu miestnosti, tieto žalúzie nemajú šancu. Najúčinnejším typom žalúzií, ktorý zabezpečuje príjemnú klímu v interiéri sú exteriérové žalúzie. Spoločnosť K-system má v ponuke vonkajšie žalúzie typu Prominents lamelou S, Z a C.

Možnosť výberu farieb hliníkovej lamely je naozaj bohatá, no najobľúbenejšie sú tie s povrchovou úpravou tzv. štruktúrlak. Zdrsnený povrch lamely čiastočne kryje nečistoty vonkajšieho prostredia, ktoré sadajú na lamelu a na lamelách tak nevidno špinavé šmuhy.

exteriérové žalúzie na dome, Košice

Plastové žalúzie

Plastové lamely sa kedysi využívali taktiež pre výrobu interiérových žalúzií. Vzhľadom na to, že pod vplyvom slnečných lúčov došlo k ich deformácii, rýchlo ukončili svoju „hviezdnu kariéru“ a to aj napriek veľmi nízkej cene.

V súčasnosti sa plastové lamely využívajú najmä ako závesy vertikálnych žalúzií. Ide však o tvrdené plasty väčšej hrúbky a sú obľúbené najmä v prostredí, ktoré si vyžaduje dezinfekciu a pravidelné čistenie – zdravotnícke zariadenia a pod. Tieto lamely je možné rýchlo a bez problémov dezinfikovať alebo čistiť saponátom.

Plastové žalúzie na okná Bratislava

Textilné žalúzie

Textilné pásy sa používajú pri výrobe vertikálnych žalúzií. Látka je navinutá na kotúči a následne je upravená na požadovanú šírku alebo dĺžku. Výber látok na výrobu vertikálnych žalúzií je skutočne bohatý a to najmä vďaka ázijskej produkcii, ktorá Európu bohato zásobuje.

Kvalitu lamely však zákazník rozozná už na prvý pohľad pri dotyku. Kvalitná látka je na dotyk príjemná a pôsobí luxusne. V ponuke spoločnosti K-system nájdete látky vyrobené z prírodných materiálov a dizajnové látky, ktoré nemajú nič spoločné s „kancelárskymi“ vertikálnymi žalúziami. Pozor na látky s veľmi nízkou gramážou, po zavesení sa stočia do tzv. vrtule a estetický dojem je preč.

Textilné žalúzie Trenčín

Žalúzie z prírodných materiálov

Pri výrobe žalúzií sa používajú aj prírodné materiály ako je drevo alebo bambus. Aj v tomto prípade je možné na trhu nájť bambusové žalúzie nižšej a vyššej kvality ako aj žalúzie z dreva vyrobené z prvotriednej suroviny alebo laminátové napodobeniny.

Tie najluxusnejšie drevené žalúzie si vyžadujú ručné opracovanie. Tvorivú ľudskú prácu totiž nie je možné nahradiť žiadnym strojom. Horizontálne drevené žalúzie treba vnímať ako solitérny prvok a kus nábytku, v ktorom je vložený čas (keď drevo rástlo), história a ľudský um.

Žalúzie z prírodných materiálov Prešov

Autor článkuAndrea Kúdelová
Dátum: 1.10.2013

Nahoru