Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Rolety na solárny pohon - výhody a nevýhody

11.3.2023

Aktuálne je spoločnosť nastavená na energeticky úsporné opatrenia. Množstvo dopytov na tienenie na solárny pohon za posledný rok výrazne narástlo. Väčšine ľudí sa pri slove solárny pohon rozbúši srdce. Povieme vám na rovinu ako to je.

Sú vhodné rolety na solárny pohon pre montáž na severnú svetovú stranu?

Rolety na solárny pohon sa dodáva spoločne so schránkou, na ktorej je pripevnený solárny panel. Solárny panel musí byť umiestnený čo najbližšie k batérii, aby sa minimalizovali straty energie. Fotovoltaický panel mení slnečné lúče na elektrickú energiu. Táto sa následne ukladá v batérii NiMh a slúži k napájaniu motora. Najnovšie solárne panely sú už také výkonné, že im postačuje aj minimum denného svetla na to, aby dokázali vyrobiť elektrickú energiu. Nemusíte sa teda obávať, že by roleta nebola vhodná pre osadenie na severnú stranu. 

Inštalácia solárnej rolety je veľmi jednoduchá

Roleta na solárny pohon je určená pre dodatočné osadenie na rám okna. Jej montáž je veľmi jednoduchá a rýchla. Nie je potrebný zásah do fasády, nie je potrebná žiadna elektrická energia. Upevní sa schránka, vodiace lišty, osadí sa pancier, spojazdní solárna jednotka a zariadenie sa stáva okamžite autonómnym. Roleta je pripravená na vaše pokyny zadané prostredníctvom diaľkového ovládača alebo centrálneho riadiaceho systému TaHoma.

Solárna roleta - váš každodenný pomocník

Solárna roleta je každodenným pomocníkom. Napriek tomu, že ju vôbec nemusíte vnímať, začína deň vpustením slnečných lúčov a končí zatvorením, aby vám poskytla dostatok súkromia. Roletu na solárny pohon môžete ovládať prostredníctvom diaľkového ovládača. V prípade, že je vybavená motorom Somfy io, môžete ju jednoducho ovládať aj prostredníctvom chytrého zariadenia - napr. smartphone, alebo si ju môžete pridať medzi ostatné zariadenia svojej chytrej domácnosti TaHoma. Vďaka nastaveniam budú rolety fungovať celkom samostatne, presne podľa vami nastavených scénárov. Nové solárne motory RS100 io sú také tiché, že ich chod nebudete počuť. 

Nevýhodou solárnych roliet zostáva vyššia obstarávacia cena

Nie je to tak dávno, čo solárne zariadenia boli pre väčšinu populácie cenovo nedostupé. Doba sa zmenila, technológie sa neustále vyvíjajú. Tienenie na solárny pohon sa stalo žiadané najmä pri renovácii. Stále totiž existuje výrazný cenový rozdiel medzi roletou na elektrický pohon a roletou, ktorá využíva slnečné žiarenie k svojmu pohonu.

Cena rolety na solárny pohon sa samozrejme odvíja od jej veľkosti a druhu použitej solárnej sady. Viacerí výrobcovia motorov už ponúkajú motory na solárny pohon. Tu však neplatí, kto šetrí má za tri. Jednoznačne odporúčame vsadiť na motor s najdlšhou zárukou, pri ktorom budete mať pocit, že vaše peniaze boli dobre investované a môžete spokojne užívať bezstarostný život. Spoločnosť Somfy s novou solárnou sadou RS100 io sľubuje až 7 rokov bezproblémovej prevádzky. V priemere je cena solárnej rolety vyššia o 50 - 100 % v porovnaní so štandardnou roletou na elektrický pohon.

Vrátia sa mi peniaze v podobe ušetrenej elektrickej energie?

Ak zoberieme do úvahy fakt, že roleta sa otvára 1x ráno a zatvára sa 1x večer a dĺžka chodu rolety trvá priemerne od 30 do 60 sekúnd, tak celková doba chodu rolety sa pohybuje do 5 hodín prevádzky za rok. Aj keď je ťažké odhadnúť akým smerom sa budú naďalej vyvíjať ceny energií, je viac ako isté, že z dôvodu vyšších obstarávacích nákladov sa vám náklady v podobe ušetrenej elektrickej energie nevrátia. To znamená, že úsporu elektrickej energie nemôžeme považovať za rozhodujúci faktor pri kúpe. Opäť sa vracieme k tomu, že solárna roleta nachádza svoje uplatnenie najmä pri dodatočnej inštalácii, ako riešenie, ktoré nevyžaduje žiadne náklady na dodatočnú kabeláž, či elektroinštalačné práce a ďalšie stavebné úpravy s tým spojené.

Aká je životnosť batérie a fotovoltaického panela?

Napriek vysokej odolnosti, nič nie je večné. Výrobca uvádza cca 10 ročnú životnosť solárnej batérie. Nespornou výhodou je fakt, že výmena batérie je jednoduchá a cenovo nenáročná. Solárny článok má životnosť 20 - 30 rokov. Je potrebné ho udrživať v čistote a zabezpečiť, aby nebol prekrytý v zime snehom. Iba tak dosiahnete maximálnu účinnosť. V prípade, že si nie ste istí, či je solárny panel funkčný, môžete ho prestestovať multimetrom.

Prečo si vybrať roletu na solárny pohon?

  • Ak ste sa rozhodli, že budete následovať trend obnoviteľných prírodných zdrojov a nie ste obmedzení finančnými prostriedkami, potom budú pre vás rolety na solárny pohon alebo žalúzie na solárny pohon tou správnou volbou.
  • Ak ste zistili, že váš dom alebo byt naliehavo potrebuje zatieniť niektoré z okien a nechcete investovať do dodatočných elektrických rozvodov a stavebných prác s tým súvisiacich, potom istotne zvážte tienenie na solárny pohon. 

Štúdiá tieniacej techniky K-system ponúkajú exteriérové rolety so solárnou sadou overených výrobcov Somfy (motory Somfy Wirefree alebo Somfy io) a exteriérové žalúzie na solárny pohon so solárnou sadou nemeckého výrobcu elero. Radi vám vypracujeme bezplatnú cenovú ponuku alebo sa s vami podelíme o naše skúsenosti osobne pri vašej návšteve v ktoromkoľvek Štúdiu tieniacej techniky K-system v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Trenčíne a Žiari nad Hronom

 

Nezáväzná kalkulácia zadarmo

Nahoru