Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Neuveriteľný komfort. Žalúzie dnes dokážu samé reagovať na zmenu počasia

21.6.2019

Keď začne silno pršať, markíza sa schová do kazety. V prípade prudkého slnka sa žalúzie samé zatiahnu, aby nedošlo k prehriatu interiéru. A keď príde víchrica, žalúzie či markízy sa schovajú, aby sa nepoškodili.

Keď začne silno pršať, markíza sa schová do kazety. V prípade prudkého slnka sa žalúzie samé zatiahnu, aby nedošlo k prehriatu interiéru. A keď príde víchrica, žalúzie či markízy sa schovajú, aby sa nepoškodili.

Nie, toto nie sú príbehy zo sveta sci-fi.

Dnešné žalúzie, rolety alebo markízy vedia vďaka senzorom automaticky reagovať na zmeny počasia a prispôsobiť sa im. Vy zatiaľ môžete sedieť v robote, popíjať drink v plážovom bare alebo pozerať film v obývačke.

Keď motorický pohon nestačí

Časy, kedy ste žalúzie museli ovládať manuálne kľukou alebo retiazkou, už dnes patria do učebníc histórie.

Oveľa častejšie sa stretávate so žalúziami s motorickým pohonom, kde tienenie ovládate pomocou diaľkového ovládača alebo stenového spínača. Tak môžete riadiť nielen jednotlivé žalúzie, ale tiež napríklad celú miestnosť alebo celý dom súčasne.

Niektorí predajcovia tieniacej techniky ponúkajú aj ovládanie žalúzií pomocou chytrých telefónov a tabletov, takže si napríklad môžete vytiahnuť žalúzie aj v čase, keď ste na odchode z roboty.

Čo napríklad ponúka ovládanie cez smartphone:

  • jednoduchá inštalácia na kľúč (bez nutnosti prispôsobovať projekt domu, bez zbytočných stavebných prác – systém Tahoma Premium alebo Connexoon vám na kľúč nainštalujú naši odborníci),
  • ovládanie odkiaľkoľvek na svete (ovládač, smartphone, tablet alebo počítač stačia na to, aby ste svoj dom mohli ovládať odkiaľkoľvek na svete),
  • vždy máte prehľad (nech už ste kdekoľvek, ľahko zistíte, čo sa deje vo vašom dome – pokiaľ systém zistí ohrozenie, napríklad v prípade požiaru, či vlámania, ihneď vás informuje, aby ste mohli reagovať),
  • jednoduchá rozšíriteľnosť (vďaka bezdrôtovej technológii io-homecontrol® môžu byť jednotlivé zariadenia dodávané a do systému pripájané postupne – nevyžadujú žiadne zbytočné zásahy do muriva a s nimi súvisiace opravy).

Automatické riadenie žalúzií však ide ešte o krok ďalej. Prináša komfort, na ktorý si rýchlo zvyknete – a už z neho nikdy nebudete chcieť zľaviť.

žalúzie s motorickým pohonom, Bratislava

TIP: Prečítajte si tiež

Pohodlie a bezpečnosť v jednom

Do riadiacej jednotky chytrej domácnosti alebo ovládača žalúzií totiž môžete zadať dni a časy, v ktorých majú žalúzie vykonať automatickú akciu. Takže v lete si napríklad nastavíte, aby sa každý deň o 10.00 ráno, keď začína slnko páliť zatiahli a o 18:00, keď jeho intenzita poľavuje,  vytiahli.

Ešte užitočnejšia je tzv. astrofunkcia, kedy riadiaca jednotka (ovládač) automaticky upravujú čas zatemnenia a vytiahnutia podľa toho, ako sa kráti/predlžuje deň.

Najvyššou métou je potom využitie tzv. senzorov – čidiel. Rozpoznajú zmeny počasia a následne vykonajú automatickú akciu, ktorú vopred zvolíte.

Ak teda napríklad dažďový senzor zaznamená, že silno prší, markíza sa automaticky stiahne do boxu.

Senzory najčastejšie reagujú na:

  • intenzitu svetla (keď svieti slnko, zatiahnu sa žalúzie),
  • rýchlosť vetra (keď fúka prudký vietor, vytiahne vonkajšie žalúzie hore do kastlíka),
  • dážď (keď prší, stiahne sa markíza do boxu),
  • teplotu vo vnútri miestnosti (keď prekročí danú hranicu, zatiahnu sa žalúzie),
  • dverový alebo okenný senzor (napr. pri otvorení dverí sa vám môžu vytiahnuť žalúzie alebo pri násilnom otvorení okna vám príde hlásenie na váš smartphone).

Všetko funguje veľmi spoľahlivo a je to extrémne návykové.

Senzory pritom neslúžia iba k zvýšeniu komfortu, ale prispievajú tiež k zabezpečeniu vášho domova. Ak totiž zlodeji uvidia, že poloha tienenia sa každý deň mení, vôbec nepoznajú, že vy ako majitelia už ste napríklad 14 dní na dovolenke.

Vnútorné rolety, Trenčín

Nahoru