Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

História populárnych plisovaných roliet

14.12.2020

Zaujíma vás príbeh o vzniku obľúbených plisovaných roliet?

Plisé a cestovanie do vesmíru

Vieme, že cestovanie vo vesmíre v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch veľa prinieslo, ako napr. mikroelektronika a všetko, čo prišlo potom, čo sa týka počítačov. Pravdepodobne pritom nikto nemyslel na plisované rolety. Vzniklo to takto: bol vyvinutý proces, ako odpariť hliníkovú vrstvu na textílii. Vďaka hliníkovému vysoko reflexnému povrchu sa používal k ochrane kosmických sond pred teplom priameho slnečného svetla. Na konci sedemdesiatych rokov tak boli k dispozícii textílie odpudzujúce teplo, ktoré hľadali pozemské využitie. A vtedy bola vymyslená nová interiérová "žalúzia": bez lamiel, bez šnúrkového rebríčka, bez ovládacej tyče a prevodovky, navíjacích valčekov. Nová látka v šírke skladu 25 mm bola vložená medzi horný a spodný profil žalúzie, pridali sa vyťahovacie šnúrky a brzda a prvé plisé bolo na svete. :-) Dnes sa tejto variante hovorí model "F" - voľne visiaci s vyťahovaním na šnúru. Rovnako ako pri žalúzii existoval pri jeho montáži na okenné krídlo otočný klip. A miesto plisé sa často tento druh tienenia označoval výrazom " skládacia žalúzia". Písal sa rok 1982. Tento druh tienenia ale nedosiahol výraznejší úspech.

ukážka 1 - plisové rolety od KvalitneTienenie.sk

Moderné plisé

Napriek týmto negatívnym vyhliadkam sa vývojári nenechali odradiť slabým predajným výsledkom. Prielom prišiel po zavedení napnutého systému - modelu "V" bez vyťahovacej šnúry alebo lankového zámku. Plisovaná roleta bola v každom bode fixovaná pružinami. Zavedenie dvoch ovládacích profilov bolo veľmi dôležité. Od toho okamihu bolo možné plisovanou roletou pohybovať nielen ťahom za spodný ale aj za horný profil. Z napnutého sa stalo "napnuté hore a dolu - skrátene systém "VOU". V súčasnosti ide o najpredávanejší druh plisé. Umožňuje komfortné nastavenie plisovanej rolety, ktorá môže byť dolu stiahnutá ale hore otvorená. Pri systéme VOU je aj umývanie okien oveľa jednoduchšie. 

ukážka 2 - plisové rolety od KvalitneTienenie.sk

Ďalším vývojom došlo k zmene šírky záhybu z 25 mm na 20 mm. Súviselo to so štandardnou hrúbkou zasklievacích líšt. Paket vďaka tomu už nebol taký ťažký. A odrazu metalizácia ako keby strácala význam. Biele, ľahunké látky v prechádzajúcom svetle vyzerali ako mierne sivé. Hliníková vrstva bola postupne nahrazovaná reflexným perleťovým povlakom. Alebo bola celkom vynechaná, pretože ochrana pred slnkom ustúpila do pozadia pred ochranou súkromia, ochranou pred oslnením a na prvé miesto sa dostal dizajn. 

ukážka 3 - plisové rolety od KvalitneTienenie.sk

Ďalším stupňom vývoja sa stali plisované rolety Duette®.  Tieto originálne plisované rolety zväčšujú izolačnú schopnosť prostredníctvom vzduchových komôr medzi textilnými panelmi a vedú k jemnej filtrácii svetla alebo k odrážaniu slnečných lúčov - v závislosti od výberu látky. Lesknúce sa denné svetlo sa príjemne mení na mäkké svetlo v miestnosti. Interiérové rolety Duette sú však aj vizuálne presvedčivé. Na rozdiel od štandardných plisé je posledný záhyb pri rolete Duette rovnako dokonalý ako ten prvý. To znamená, že sú splnené všetky estetické, kvalitatívne a dizajnové požiadavky. 

ukážka 4 - plisové rolety od KvalitneTienenie.sk

Možnosti využitia

Okrem okien a presklení štandardných formátov štvorcového a obdĺžnikového tvaru plisované rolety ako jediný dostupný typ tienenia na trhu umožňujú:

  • zatieniť štítové okná,
  • zatieniť zimné záhrady vrátane plochej strechy,
  • zatieniť atypické okná  (trojuholník, päťuholník, šesťuholník, polkruh, kruh atď.)
  • zatieniť strešné okná (napr. VELUX)
  • zatieniť veľké okná a sklenené čelá ako aj veľké delené presklenia.

Spoločnosť K-system uviedla plisované rolety na slovenský trh v roku 2006. Prvýkrát to bolo v spojení s horným a spodným profilom žalúzie Isodesign, kedy bol paket lamiel nahradený dizajnovou látkou a roleta sa ovládala guličkovou retiazkou. V súčasnosti každé Štúdio tieniacej techniky K-system ponúka plisované látkové rolety s výberom viac ako 400 farebných odtieňov a vzorov. Vďaka širokej ponuke ovládaní a to vrátanie možnosti ovládania cez chytré zariadenie uspokojíme aj tých najnáročnejších zákazníkov.

ukážka 5 - plisové rolety od KvalitneTienenie.sk

 

Nahoru