Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Dekorácia okien podľa feng shui

22.11.2021

Energia vchádza do domu a vychádza z domu nielen dvermi, ale aj oknami. Preto môžeme ovplyvniť spôsob toku energie rôznymi úpravami okien.

Energia vchádza do domu a vychádza z domu nielen dvermi, ale aj oknami. Preto môžeme ovplyvniť spôsob toku energie rôznymi úpravami okien. Akákoľvek úprava ovplyvní váš vzťah k vonkajšiemu svetu. Ak sa potrebujete izolovať, použite ťažšie dekorácie okien, ak chcete byť otvorenejší, použite ľahšie dekorácie. Dôležitým faktom zostáva, že okná by ste mali udržiavať v čistote, aby sa energia mohla voľne pohybovať.

Množstvo problémov je možné vyriešiť pomocou princípov piatich prvkov. Farby a tvary sú nosieteľmi energie a majú vplyv na človeka. Pri rozhodovaní, či má miestnosť pôsobiť povzbudzujúco alebo má upokojovať, zohrávajú dôležitú úlohu kombinácie farieb a materiálov.

Drevo - získané z rastllinného prostredia je považované za živý materiál. Na základe svojich vlastností môže mať jinový charakter - borovica (je ľahká) alebo jangový charakter - mahagón (je tvrdý a odolný). Jinvé drevo má tendenciu spomaľovať energiu a jangové naopak, energiu zrýchľuje. Drevené žalúzie sú vhodné do severu, východu, juhovýchodu a juhu. Výhodou dreva je, že sa ľahko čistí a nespôsobuje stagnáciu energie. 

Prírodné vlákna ako je rákosie, bambus, ratan, kokosové vlákno patria k jinovým materiálom a energiu spomaľujú svojou hustou textúrou. Nevýhodou tohto materiálu je obtiažne čistenie.

Tkanina - látkové žalúzie, majú tendenciu tok energie spomaľovať a môžu dokonca spôsobiť stagnáciu energie. Látkové rolety vytvárajú miernu a teplejšiu atmosféru, pôsobia mäkko. Vo feng shui sa odporúča používať prírodné vlákna ako sú bavlna, vlna, ľan. Sú vhodné do severovýchodu, juhu, juhozápadu, západu a severozápadu.

Plast a syntetické materiály majú blokačné účinky na tok energie, preto sa vo feng shui používajú iba obmedzene.

Kovové žalúzie sú pre domácnosť tvrdé, vhodné sú do kúpelní alebo v západných sektoroch vášho domu - západ, severozápad, juhozápad a severovýchod. 

Pri montáži dbajte na to, aby sa žalúzie mohli v prípade potreby úplne odtiahnuť a odkryť celé okno, aby mohlo do priestoru preniknúť prirodzené svetlo. 

Vertikálne žalúzie v interiéri symbolizujú energiu dreva a izbu opticky zvýšia. Lištové žalúzie zabraňujú stagnácii, ale nepôsobia útulne, preto sú vhodné na malé okná. Drevené žalúzie majú na energiu čchi neutrálny vplyv, kovové ju zrýchľujú a plastové tok energie znemožňujú.

Vonkajšie plné okenice ovplyvňujú energiu čchi podobným spôsobom ako steny, pretože neprepúšťajú žiadne svetlo, no na trhu sú aj okenice s otvárateľnými časťami a ich účinok je potom rovnaký ako majú lištové žalúzie.

 

Pri kombinovaní farieb v interiéri je potrebné dodržiavať tvorivý cyklus piatich elementov:

zelená - červená                  drevo živí oheň

červená - žltá                       oheň zúrodňuje pôdu

žltá - biela                             zem plodí kov 

biela - modrá                        kov vytvára vodu

modrá - zelená                     voda podporuje drevo v raste.

Cyklus piatich elementov

Autor: PhDr. Radka Aľakšová

KONTAKT (fengshui-perfectlife.sk)

Nahoru