Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Vonkajšie screenové rolety a ich údržba

17.2.2021

Popularita screenových roliet na Slovensku stúpa. Najčastejšie sa používajú na zatienenie presklenených plôch, ale aj na zatienenie bočných stien pergoly.

Vonkajšie screenové rolety ako dizajnový prvok fasády sa postupne udomácňujú na slovenskom trhu. S obľubou ho využívají architekti pri zatienení veľkých presklenených plôch najmä v administratívnych objektoch, kde sa nevyžaduje zachovanie súkromia či maximálne zatienenie. V takých prípadoch sú z funkčného hľadiska oveľa praktickejšie vonkajšie žalúzie. Keďže však rastie aj záujem o bioklimatické pergoly a jedným zo spôsobov zakrytia bočných stien je tienenie screenovou roletou, je na mieste mať základné informácie o látkach, ktoré sa pri výrobe screenových clôn používajú.

Pri výrobe screenových roliet sa najčastejšie používajú látky SOLTIS a SERGE

Svetoznámym výrobcom screenových tkanín SOLTIS je francúzska spoločnosť SERGE FERRARI, ktorá sa zaoberá vývojom, výrobou a distribúciou kompozitných materiálov zväčša na báze polyesterového vlákna a PVC. Firma dostala meno po svojom zakladateľovi, ktorý vyvinul a patentoval jedinečnú technológiu Precontraint - technológiu predpínania polyesterovej tkaniny v smere osnovy a v smere útku počas celého výrobného procestu nánosovania. Vďaka technológii Precontraint získavajú výrobky vysokú mechanickú pevnosť a rozmerovú stabilitu, čo umožňuje zváranie tkanín v ľubovoľnom smere bez zvlnenia. 

Kompozitné materiály Serge Ferrari sa používajú v priemysle aj v architektúre ako slnečná ochrana, screenové rolety, predpínané membrány, textilné fasády, akustické podhľady a obklady stien.

Výhody screenových látok Soltis vyrobených technológiou Précontraint:

  • rozmerová stabilita
  • nízka hmotnosť a hrúbka
  • zníženie rizík deformácií spôsobených zaťažením
  • dlhá životnosť
  • odolnosť voči špine a ľahké čistenie.

 

Novinkou firmy Serge Gerrari roku 2021 je tkanina SOLTIS VEOZIP, ktorá je prezentovaná na výstave R+T Digital 2021. Pri výrobe Soltis Veozip sú polyesterové vláknaa extrudované PVC s obsahom technického konope, z ktorých je utkaná tkanina vyznačujúca sa textilným vzhľadom. Je to prvý typ screenu vyvinutý špeciálne pre zipové systémy na tienenie okien alebo pergol. Soltis Veozip zabezpečuje optimálny tepelný a vetelný komfort.

Látky typu SERGE (Serge je francúzske krstné meno ako aj typ tkania) sú produktom belgického výrobcu COPACO. Od roku 2019 je spoločnosť COPACO podobne ako firma Mermet a Helioscreen vlastnená spoločnosťou Hunter Douglas. Zhoda názvov SERGE je čisto náhodná, keďže slovo serge má význam tkanina. Tkaniny typu SERGE sú vyrábané tkaním poplastovaných sklených vlákien. Majú teda svoju šktruktúru citeľnú na pohľad aj na dotyk.

Čistenie tkaniny typu screen

Pri čistení odporúčame vlažnú vodu s prídavkom saponátu. V prípade usadenia nečistôt v štruktúre tkania, ako napríklad hmyzí trus, môžete použiť jemný kartáč. V žiadnom prípade nepoužívajte ostré predmety, ktoré by mohli tkaninu nenávratne poškodiť ani žiadne chemické rozpúšťadlá vplyvom ktorých by mohla tkanina stratiť svoje materiálové vlastnosti a farebnosť.

 

Zaujíma vás ako sa čistia bioklimatické pergoly? Viac informácií nájdete v článku na tomto blogu. 

 

Počasie vplýva na správanie tkaniny

Vzhľadom na materiálové zloženie tkaniny je potrebné si uvedomiť, že sa bude správať odlišne pri teplote -20° C a 30°C. V prípade nízkych teplôt tkanina stuhne. To sa môže na výrobku prejaviť tak, že ak vyrolujete vlhkú tkaninu zo schránky po dlhšom období, môže sa na tkanine prejaviť tzv. rebrovanie. Nejde však o reklamovateľnú závadu, keďže po dni na slniečku sa tkanina vplyvom tepla a záťaže spodného profilu samovoľne vyrovná.

 

Tkanina vonkajších screenových roliet - Kvalitnetienenie.sk

Na stiahnutie

Nahoru