Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Vonkajšie rolety - dá sa aj lacnejšie?

30.4.2024

Keď sa nás pýtajú, či by sa dalo lacnejšie. Jasné, že by sa dalo ....

Nahliadnite pod pokrievku, ako sa "varia" vonkajšie rolety. Napríklad taká krémová polievka - viete ju uvariť so smotanou alebo bez. Vždy to bude krémová polievka, len vzhľadom na použité ingrediencie bude mať jedna celkom inú chuť a kvalitu ako druhá. A máte radi koláče z margarínu? Koláč zjete do 5 minút, ale nesprávne rozhodnutie môžete ľutovať veľa rokov.

Pri kúpe vonkajších roliet je potrebné vziať do úvahy fakt, koľko rokov budú tieto rolety slúžiť. Za kvalitu sa oplatí priplatiť. Dá sa predpokladať, že rolety budú slúžiť minimálne 10 rokov - to je minimálne 3650 dní, ktoré budú intenzívne chrániť súkromie a vytvárať domácu pohodu. Niekedy malý cenový rozdiel môže výrazným spôsobom rozhodnúť o celkovom výsledku a životnosti.

Množstvo denného svetla je možné individuálne prispôsobiť potrebám uživateľa. Vďaka odrážaniu slnečného žiarenia zostáva v interiéri príjemná teplota. Vonkajšie hliníkové rolety sú obľúbený tieniaci prvok s bohatou históriou. Vzhľadom na široké fukčné spektrum zostáva na výslí popri vonkajších žalúziách a screenových clonách. Ponúkajú:

 • ochranu pred poškodením zariadenia pred poškodením slnečnými lúčmi,
 • ochranu pred nežiadúcim prehrievaním interiéru,
 • ochranu pred neželanými pohľadmi,
 • ochranu pred vlámaním,
 • ochranu okna pred poveternostným vplyvom.

Schránky predokenných roliet

Na trhu sú schránky pre vonkajšie rolety dodávané v rôznych tvaroch, veľkostiach aj farebných prevedeniach. Farebnosť a tvar sa prispôsobujú individuálnym požiadavkám na vzhľad stavby. Veľkosť schránky je daná výškou rolety. Okrem toho však ako hlavný kvalitatívny ukazovateľ vstupujú do hry tieto parametre.

 • Je roletová schránka vyrobená z extrudovaného alebo valcovaného plechu?
 • Je roletová schránka vyrobená z hliníka alebo ocele?
 • Aká je hrúbka použitého materiálu?

Kvalitná roletová schránka s revíznym krytom zabezpečuje rýchle a bezproblémové vykonávanie servisných úkonov. Použitie hliníka ako trvácneho materiálu sa predchádza korózii. Roletová schránka od renomovaného výrobcu zabezpečuje aj možnosť integrácie siete proti hmyzu. Počas zimy je sieť chránená pred negatívnymi poveternostnými podmienkami v schránke, v lete odráža nepríjemný hmyz. Samozrejmosťou sú u nás aj podomietkové rolety, kedy je schránka schovaná pod fasádou.

Prierez schránok pre vonkajšie rolety dvoch celkom rozdielnych kvalitatívnch parametrov - vľavo ALUKON Nemecko, vpravo ALUPROF Poľsko

Roletové lamely - elegancia na okne

Práve pancier je najviditeľnejšia časť z celej vonkajšej rolety na okne. Práve v tomto hrnci sa varí najintenzívnejšie, lebo tohto komponentu je použitého najviac.

Hrniec 1 - PVC lamely vyrobené z recyklovaného PVC materiálu. Nevýhodou je obmedzená životnosť a deformácia recyklovaného PVC materiálu spôsobená striedaním poveternostných podmienok - teplo a zima. Pri tomto druhu panciera okrem krátkej životnosti vstupuje do hry aj nízka farebná stálosť. Do tejto skupiny patria preslávené priesvitné lamely.

Hrniec 2 - Kvalitné PVC materiály vyrobené z prvotriedneho PVC granulátu. V našej ponuke náme UV stabilné PVC roletové lamely nemeckého výrobcu ALUKON. Vzhľadom na to, že cena týchto kvalitných PVC lamiel sa blíži hliníkových lamelám s PUR výpňou, nájdete v našom sortimente, iba niekoľko základných farieb.

Hrniec 3 - Odľahčený hliníkový pancier s výškou lamely 39 mm s PUR výplňou. Táto ekonomická verzia poľského výrobcu ALUPROF ponúka iba 4 základné farby - biela, hnedá, strieborná a antracit. 

Hrniec 4 - Extrudovaný hliníkový pancier s výškou lamely 37 mm s PUR výplňou pochádza z kuchyne nemeckého výrobcu ALUKON. Výrobca systému nešetril na hrúbke hliníka ani na zložení polyuretánovej výplne. Takáto lamela je extra odolná voči nárazom, pretlačeniu, zvyšuje zvukové a tepeľnotechnické vlastnosti okna a pevnosť lamely samotnej. Z toho vyplýva aj možnosť výroby šírky rolety do 2800 mm z jedného kusu. Exteriérové rolety vyrobené z nemeckých komponentov spoločnosti ALUKON sú právom označované ako TOP produkt spomedzi vonkajších roliet. V rámci tohto systému je možné použiť aj prídavné bezpečnostné prvky, ako sú závesy LOCK TO PLAY, ktoré zabraňujú manuálnemu nadvihnutiu panciera, alebo uzamkýnateľná spodná lišta. 

Vľavo hrubostenný roletový pancier hrúbky 0,5 mm nemeckého výrobcu ALUKON, vprvo roletový pancier hrúbky 0,3 - 0,35 mm od poľského výrobcu ALUPROF. Okrem hrúbky plechu je aj rozdiel v kvalite polyuretánovej výplne.

Odborníci vedia správne navrhnúť typ vodiacej lišty

Iba odborne vykonaný technický návrh, poradenstvo a montáž ochránia zákazníka pred neskorším sklamaním. Každá skúsená montážny firma by mala vedieť, že okrem štandardných vodiacich líšt, ktoré sa montujú na rám okna, existujú aj iné typy (drahších) vodiacich líšt, ktoré odďalujú vonkajšiu roletu od okenného rámu, aby vznikol priestor pre montáž siete proti hmyzu. Bohužiaĺ často sa stretávame s tým, že ak zákazník nepožaduje s roletami siete proti hmyzu, pri použití štandardných vodiacich líst, je takmer nemožné dodatočne osadiť medzi vonkajšiu roletu a rám okna/dverí sieť proti hmyzu. Možnosti riešenia sú nasledovné:

 • montáž dverovej siete proti hmyzu pred roletu (riešenie s narušením estetického vzhľadu fasády),
 • demontáž a opätovná montáž rolety s použitím iného typu vodiacej lišty (toto riešenie nie je možné použiť pri podomietkovom prevedení),
 • úprava rámov okenných sietí (spílenie príruby nie vždy je možné z bezpečnostného hľadiska).

Z uvedeného vyplýva, že nesprávny technický návrh môže zákazníkovi priniesť neočakávané zvýšené náklady na zabezpečenie protihmyzovej ochrany, alebo úplne zabrániť použitiu sietí proti hmyzu. 

Vonkajšie rolety môžu byť namontované pomocou použitia iných ako štandardných vodiacich líšt tak, aby zákazníkovi nebolo znemožnené dodatočne doplniť siete proti hmyzu

Okrem správneho návrhu použitej vodiacej lišty, vyskakuje z pod pokrievky otázka, aký materiál a akej kvality bol použitý pri výrobe vodiacich líšt. Ocelové alebo hliníkové? Jednoznačne dlhšiu životnosť a nulové riziko korózie majú hliníkové vodiace lišty. O pevnosť a spoľahlivosť sa postará vodiaca lišta s hrúbkou steny 1,2 mm. Odľahčená vodiaca lišta má 1 mm a menej. Farebnú stálosť a životnosť povrchovej úpravy zabezpečuje vypaľovaná práškovaná farba RAL. Kvalita povrchovej úpravy pri použití autolaku, nikdy nedosiahne parametre povrchovej úpravy RAL.

Individuálne nastavenie úrovne komfortu ovládania 

Nezáleží na tom, či ide o novostavbu alebo modernizáciu. Našim zákazníkom dožičíme úroveň komfortu ovládania, po akom túži. Samozrejmosťou je manuálne ovládanie cez šnúru, pri väčších plochách cez vyťahovaciu pásku. Nevýhodou tohto riešenia je vznik tepelných mostov vplyvom narušenia rámu okna pri prevŕtaní prevodovky pre vývod ovládania z exteriéru do interiéru.

Ak sú pri novostavbe urobené elektrické rozvody pre káblové alebo diaľkové riadenie, jedinou úlohou je výber dodávateľa motoru podľa vlastných preferencií. Buď je to nízka cena alebo značka. Za úroveň najvyššieho komfortu sa považuje systém domácej automatizácie Smart Home. V našej ponuke nájdete okrem štandardných motorov aj inteligentné motory pre použitie v domácej automatizácii Tahoma značky Somfy. 

Ovládajte svoje rolety vďaka cenovo dostupného systému domácej automatizácie Tahoma.

V prípade, že z vonkajšej strany nie je ku oknu privedený el. kábel, existujú tieto dve možnosti riešenia s diaľkovým ovládaním:

 • napojenie rolety prostredníctvom kábla do zásuvky ako elektrospotrebič,
 • cenovo najnáročnejší variant rolety na solárny pohon.

Prečo odborníci odporúčajú hliník?

Stabilita - hliník je stabilný a odolnejší ako PVC. Vďaka tomu je aj trvanlivejší a bezúdržbový.

Ekológia - výroba je šetrná k prírode, hliníkové lamely sú vyrábané najnovšími technologickými postupmi pri lakovaní práškovými farbami , ktoré neobsahujú látky TGIC a sú vypeňované PUR penou.

Hospodárnosť - hliník nepodlieha korózii a je odolný voči zmenám poveternostných podmienok. Jeho povrchová farebná úprava je stála a trvanlivosť farieb dlhodobá. Odpadá drahá obnova laku.

Prečo zákazníci uprednostňujú exteriérové rolety

Prieskum realizovaný u našich zákazníkov preukázal, že hliníkové rolety majú svoj fun-club vďaka nižšie uvedeným vlastnostiam.

Zatemnenie - zabezpečujú zatienenie počas horúcich dní a poskytujú dostatok tmy pre kľudný odpočinok počas dňa.

Úspora energie - vzhľadom na montáž pred okno zvyšujú tepelnú izoláciu, okno nie je priamo ochladzované studeným vzduchom.

Zvýšený pocti bezpečia - zvýšená ochrana proti vlámaniu

Ochrana okien - ochrana okien proti dažďu, krupobití a pred vetrom.

Zvuková ochrana - efekt dvoch stien pôsobí ako zvuková bariéra a tým sa znižuje rušivý vonkajší hluk.

Jedinečnosť - žiadny iný stavebný diel nespája v sebe toľko výhod ako vonkajšie rolety.

Nahoru