Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Vlastnosti screenových látok a ich spracovanie

22.9.2023

Vonkajšie screenové clony sú moderný tieniaci prvok, ktorý prináša úsporu energie, tepelnú pohodu a vizuálny komfort. Hlavnou súčasťou tohto tieniaceho zariadenia je špeciálna nehorľavá tkanina vyrobená z polyesterového vlákna, vyznačujúceho sa dlhou životnosťou, ktorá zadrží podľa druhu látky až 95 % tepelného žiarenia.

Vonkajšia screenová clona je moderné tieniace zariadenie, ktoré chráni interiér pred prehrievaním.

Popis tkaniny

Výhodou týchto technických tkanín je prienik denného svetla a vzduchu a odrážanie negatívneho vplyvu slnečného žiarenia. Môžu spôsobovať vlnenie, efekty rybej kosti alebo nerovnomerné navíjanie. Základom technickej tkaniny je sklenené alebo polyesterového vlákno, ktoré je potiahnuté špeciálnym PVC náterom, aby dosiahlo rovnomernú veľkosť a farbu.

Tepelno-izolačné vlastnosti

Screenová clona odráža teplo a slnečné žiarenie od skla, ktoré sa tak nemôže nahriať a odovzdávať vonkajšie teplo do interiéru a tým vytvára v miestnosti príjemné teplotné podmienky. Súčasne zabraňuje negatívnym vplyvom UV žiarenia na zariadenie interiéru.

Sveteľné podmienky

Screenové tkaniny prepúšťajú počas dňa dostatok denného svetla, aby nebolo potrebné v interiéri svietiť. Súčasne však odrážajú priame slnečné lúča a tým zabraňujú odleskom na televíznej obrazovke alebo na monitore počítača.

Odolnosť voči vode

Screenové tkaniny sú vyrobené tak, aby odolávali vode, špine a mastnotám vďaka povlaku, ktorý je špeciálne vyvinutý pre vonkajšie použitie. Technické tkaniny typu screen sú určené k ochrane pred priamym slnečným žiarením a nie pred dažďom. Počas silného dažďa by mala zvislá clona zostať zatiahnutá. V prípade, že tkanina zmokne, je potrebné ju následne vysunúť a nechať vyschnúť.

Zvlnenie a nerovnomerné navíjanie

Zvlnenie a nerovnomerné navíjanie sa môže objaviť v blízkosti zvarov či uprostred tkaniny. Počas používania pôsobia na látku rôzne sily, spôsobené zdvojením masy látky vo zvaroch a záložkách, ťahom pohonu, prehnutím hriadele alebo koncového profilu. Preto je normálne, že sa môže objaviť mierne zvlnenie tkaniny, alebo nerovnomerné navíjanie tkaniny na hriadeľ, ktoré v medziach tolerancie, uvedenej v tabuľke nie je považované za vadu.

       šírka<=2 m      2m<=šírka<=2 m      2m<=šírka<=3 m
          + 6 mm            + 8 mm              + 10 mm

Zvlnené okraje

Pri rolovaní tkanín na hriadeľ zvislých tienení dochádza k stlačeniu švov a záložiek, ktoré pôsobia ako výstuže a ktoré sa časom naťahujú. To môže spôsobiť, že pri vysunutí clony sú okraje poťahu mierne zvlnené.

Zlomy

Tkaniny vyrobené zo sklenného vlákna sa vyznačujú krehkosťou. Pokiaľ tkaninu prehneme, vlákno sa zlomí a tkanina zostane pokrčená. Vyrobené clony je potrebné vždy namotať na hriadeľ alebo voľne preložiť v horizontálnej polohe. Vzhľadom k tomu, že nie je možné zabrániť manipulácii s tieniacimi clonami, nepovažujú sa zlomy za vadu. Žiadny z týchto vád - zvlnené okraje/zlomy - neznižuje hodnotu a využiteľnosť tieniacej tkaniny.

Spracovanie

Tkaniny sú spracovávané na špecifickom zváracom zariadení. Pri výrobe screenových clôn je teda potrebné rátať s rozmerovými limitmi v závislosti na váhe materiálu, typu mechanizmu, priemere a materiálu hriadeľe a veľkosti boxu. Pri veľkých plochách teda môže dôjsť k vyššie zmieneným efektom, ktoré majú vplyv na celý dizajn zariadenia ale môžu spôsobiť aj poruchy navíjania. Z uvedeného dôvodu výrobca odporúča veľké plochy rozdeliť z viacerých kusov. Priečne a pozdĺžne tvary na tkanine sú preto bežnou súčasťou technológie výroby screenových clon.

Pozrite si našu bohatú ponuku screenových clon typu ZIP screen. Radi vám spracujeme cenovú ponuku na mieru.

Nahoru