Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Vertikálne žalúzie - údržba a čistenie

24.1.2023

Vertikálne žalúzie sú nenáročné na údržbu. Jednotlivé lamely je možné jednoducho zložiť a vyčistiť.

Pri výrobe lamiel vertikálnych žalúzií sa prevážne používajú polyesterové tkaniny. Hlavným dôvodom je nízka zrážanlivosť. Na trhu sú dostupné aj vertikálne plastové lamely, textilné pogumované lamely a lamely s naparovanou hliníkovou vrstvou. Nižšie uvedené uvedené spôsoby čistenia odporúčame vždy najskôr overiť napríklad na jednej lamele.

Vertikálne žalúzie a prach

Každý prvok v interiéri je vystavený znečisteniu prachom. Napriek tomu, že vertikálne žalúzie K-system majú antistatickú povrchovú úpravu, je potrebné rátať s tým, že nie je doživotná. Samotný pohyb lamiel vertikálnych žalúzií zabraňuje usádzaniu prachu. Ak však zbadáte na lamelách prach, stačí použiť makkú kefku alebo vysávač s kefkovým nádstavcom nastavený na najnižší možný výkon.

Čistenie lamiel vertikálnych žalúzií

Pri čistení lamiel vertikálnych žalúzií nie je potrebné demontovať hornú lištu. Stačí jednotlivé lamely vertikálnych žalúzií zložiť z vešiačika. Prípadnú škvrnu sa môžete pokúsiť odstrániť navlhčenou handričkou. Ak je lamela silno znečistená, môžete použiť aj jemný čistiaci prostriedok. Vzhľadom na to, že na trhu je široká ponuk čistiacich prostriedkov, odporúčame vám siahnuť po prostriedku na čistenie textilií. Napriek tomu však odporúčame vyskúšať si reakciu látky na najmenej viditeľnom mieste. Ak po vysušení neuvidíte na látke žiadne zmeny, môžete začať s čistením na inom mieste. 

Čistenie PVC lamiel vertikálnych žalúzií

Plastové lamely vonkajších žalúzií sú z dôvodu bezproblémového čistenia a  možnej dezinfekcie obľúbené v kozmetických a lekárskych zariadeniach. Pre čistenie a dezinfekciu je možné používať bežné čistiace a dezinfekčné prostriedky ako je Jar alebo Sanytol. V prípade prostriedkov s bieliacim účinkom odporúčame otestovať si jeho účinok najskôr na nenápadnej ploche. Až potom je možné pristúpiť k celoplošnému čisteniu. 

Textilné pogumované lamely vertikálnych žalúzií

Pogumované lamely je možné čistiť vlhkou handričkou s prídavkom saponátu. Pre svoju black-out funkciu sa najčastejšie používajú v miestnosti, kde je nežiadúce priame oslnenie lúčmi. Napríklad pri práci s počítačom. Textilnú časť pogumovanej lamely ošetrujte takým istým spôsobom ako klasickú polyesterovú lamelu.

Pranie vertikálnych žalúzií

Niektoré vertikálne žalúzie je možné čistiť šetrným praním a to nasledovným spôsobom.

1. Lamely zvešte z vešiačikov, vyberte z nich závažie a spojovaciu retizaku. Závažie obsahuje železo vlisované do PVC obalu. V spojení s vodou by mohlo lamelu nenávratne poznačiť koróziou.

2. Lamely poukladajte na seba do komínka, zrolujte do roličky a ponorte ako celok do nádoby s vlažnou vodou (do 30º C) s prídavkou saponátu. Nechajte špinu odmočiť. 

3. Odmočené lamely vložte do nádoby s čistou vlažnou vodou. Lázeň môžete niekolkokrát vymeniť, pokým nebude voda vykazovať čistiaci prostriedok.

4. Lamely vyrolujte a prevešajte napríklad cez dvere sprchového kútu, aby stiekla značná časť vody.

5. Vlhké lamely povešajte na vešiačiky a po úplnom vysušení vložte závažie a spojte lamely retiazkou. Lamely by sa mali vyrovnať.

Tento návod nie je možné považovať za univerzálny a to z viacerých dôvodov:

- rozličné materiálové zloženie textilných tkanín,

- rozličné spôsoby výroby lamiel.

Lamely môžu byť pri výrobe zvárané pomocou polyetylenovej pásky. Takáto technológia spracovania nemusí byť postačujúca na to, aby tkaniny vydržaly pranie. Závisí to aj od veku tkaniny. V prípade, že sú lamely šité na šijacom stroji, spoj by mal byť dostatočne pevný na to, aby odolal praniu. Počas našej praxe sme sa však stretli s tkaninou, ktorá dosluhovala. Šev síce zostal pevný, ale tkanina už nevydržala. Jednoducho nie je možné očakávať, že polyesterová tkanina bude mať nekonečnú životnosť. Navyše treba rátať s tým, že po celú dobu funkčnosti vertikálnych žalúzií je tkanina neustále vystavované UV žiareniu.

Nepoužívajte kefu s ostrými štetinami

Upozorňujeme vás, že na čistenie lamiel vertikálnych žalúzií nie sú vhodné kefy s ostrými štetinami ani iné drsné predmety, ktoré by mohli poškodiť štruktúru materiálu. Toto upozornenie platí pre všetky druhy materiálov používaných na výrobu lamiel vertikálnych žalúzií.

Vertikálne žalúzie vo fajčiarskom prostredí

V prípade, že budú vertikálne žalúzie umiestnené do fajčiarskeho prostredia, je potrebné rátať so zmenou farby vplyvom oxidu uhoľnatého (CO). Cigaretový dym obsahuje až 400 chemických látok. Táto farebná zmena je trvalá. Vyhnite sa použitiu svetlých farieb, na ktorých je farebná zmena najviditelnejšia. 

 

Nahoru