Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Tienenie nie je luxus ale nevyhnutnosť

8.8.2023

Aj vy rozmýšľate nad tým, či je skutočne potrebné tienenie ak váš rozpočet na stavbu či rekonštrukciu je veľmi obmedzený?

Tienenie zvyčajne prichádza na rad ako jeden z posledných výdavkov (ak nerátame zariadenie interiéru) a preto častokrát u zákazníka bliká kontrolka - je alebo nie je tienenie potrebné? Napriek tomu, že na trhu sú stavebné materiály s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami, tienenie presklených plôch počas letného obdobia zostáva nevyhnutné. Získaná slnečná energia, ktorá sa dostáva v zime cez presklené plochy, znižuje potrebu tepla na kúrenie. A najväčšou plochou, ktorá do interiéru púšťa najviac tepla, sú práve okná. Preto by mali byť navrhnuté tak, aby umožnili vpustiť do interiéru čo najviac slnečnej energie.

Čo hovorí výrobca tieniacej techniky K-system?

Tienenie domu je nevyhnutnou súčasťou stavby, presne tak ako okná alebo dvere. Letné teploty niekoľko rokov po sebe stúpajú. Práve presklené plochy prepúšťajú množstvo slnečných lúčov, ktoré vyhrievajú interiér bez ohľadu na to, akej kvality sklenené výplne sú. Nie vždy postačuje presah strechy, okolitá výstavba, alebo zeleň. Taktiež klimatizácia nie je zárukou tepelnej pohody v interiéri. Ba naopak, množstvo ľudí sa sťažuje na zdravotné problémy či nepríjemné pocity, ktoré im spôsobuje. Nehovoriac o tom, že spotrebovávajú elektrickú energiu a uberajú z vášho rodinného rozpočtu. 

Kvalitná vonkajšia tieniaca technika, odborne namontovaná a vyrobená na mieru, perfektne sadne na okno. Vďaka vysokej kvalite vám na množstvo rokov zabezpečí úplnú kontrolu nad svetlom prichádzajúcim do interiéru. Výber správneho dodávateľa a voľba značkového produktu je zárukou nielen dlhodobej životnosti, ale aj poskytnutia pozáručného servisu. Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek druh tieniacej techniky, dbajte na to, aby ste si nevybrali "NO NAME" produkty, ale žiadajte kvalitné značkové produkty od overeného výrobcu s montážou od spoľahlivého dodávateľa s množstvom dobrých referencií. Tu platí 100-násobne - lacné = 2 x platené.

Čo hovoria zákazníci?

Tienenie prináša nielen tepelnú pohodu, ale chráni naše súkromie. Najmä pri veľkých presklených plochách sú ochrana súkromia a pocit bezpečia veľmi dôležité. Vonkajšie tienenie prináša úsporu energií - v lete chladí, v zime zabraňuje úniku tepla. Ak sú vonkajšie žalúzie počas horúcich letných dní stiahnuté, je teplota v dome nižšia až o 10 stupňov. Investícia do tienenia sa skutočne vyplatí. 

Čo hovoria výrobcovia okien?

Kvalitné tienenie okien významným spôsobom prispieva k ochrane okien pred nežiadúcimi vplyvmi počasia. Významnou mierou prispieva k zlepšeniu tepelno-izolačných parametrov okna a pomerne účinným spôsobom znižuje hluk. Vhodne zvolená exteriérová tieniaca technika šetrí peniaze, pretože cez zasklenné plochy vybavené vonkajším tienením neuniká v zime toľko tepla.

Okná orientované na juh pomáhajú v zime využívať pasívne solárne zisky. Pri dobrej tepelnej izolácii tvoria slnečné zisky významný podiel na celkovom pokrytí potreby tepla domu. Plusom pri veľkých oknách je aj dostatok prirodzeného svetla, ktorého potrebu na správne fungovanie tela dokázali aj výskumy.

Čo hovoria odborníci?

V laboratóriu tepelnej techniky budov Stavebnej fakulty STU v Bratislave na laboratórnom zariadení klimatickej komory si spoločnosť K-system dala overiť tepelno-technické parametre okna z drevených lepených lamelových profilov s izolačným trojsklom so spustenou exteriérovou žalúziou Prominent s lamelou Z-90. Na základe výsledkov overenia v protokole o skúškach bolo konštatované zlepšenie tepelno-technických parametrov vplyvom žalúzií Prominent nasledovne:

- súčiniteľ prechodu tepla z Uw=0,92 na Uw=0,75W/(m2K) - zlepšenie o 18,5 %

- priemerné zvýšenie vnútornej povrchovej teploty okna o 1oC a v kritickom detaile (spodný roh) Ð10 až o 1,6oC.

K-system manuál K-system - kvalitné žalúzie a tieniaca technika

Ako si vybrať správny doplnok ku oknu?

Účinná ochrana pred letnou horúčavou - vyberte si niektorý z druhov vonkajšieho tienenia:

- exteriérové žalúzie,

- exteriérové rolety,

- screenové clony.

Regulácia svetla - spoľahnite sa na niektorý z typov vnútorného tienenia:

- interiérové žalúzie horizontálne,

- vertikálne látkové žalúzie a závesy,

- látkové rolety a plisé,

- posuvné panelové steny,

- závesy a záclony.

Pre maximálny komfort odporúčame:

- siete proti hmyzu na okná,

- siete proti hmyzu na dvere.

Nahoru