Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Svetlo do domu, teplo do domu

18.5.2022

Letné horúčavy sú čoraz neznesiteľnejšie a človek je rád, keď nájde úľavu aspoň vo vnútri. Dá sa komfortná klíma dosiahnuť aj bez klimatizácie?

Denné svetlo v interiéri je zdravé a príjemné. Intenzita osvetlenia ovplyvňuje naše pocity a náladu. V modernej architektúre sú preto uplatňované veľké sklenené plochy cez ktoré prechádza nielen svetlo ale aj veľa tepla. Zvyčajne sú orientované na juh alebo na juhozápad. Intenzita slnečného žiarenia je na týchto svetových stranách omnoho vyššia a preto je nevyhnutná ochrana pred prehrievaním interiéru. Okrem kvalitného presklenia okien, ktoré by malo zabraňovať prestupom tepla, zohráva dôležitú úlohu vonkajšie tienenie.

V lete je potrebné exteriérové tienenie všade tam, kde si chcete v zime presklenenými plochami zabezpečiť čo najväčšie solárne zisky. Aké sú teda možnosti tienenia, aby sa dalo v lete vo vnútri budovy vydržať?

Presah strechy

Veľkosť presahu závisí od jeho polohy a orientácie. V prípade správne zvolenej dĺžky presahu je možné účinným spôsobom zabrániť prehrievaniu domu alebo terasy. Funguje taktiež ako ochrana okien a fasády, alebo je možné ním prestrešiť chodník okolo domu, ktorý bude pri daždi suchý a v zime bez snehu. 

Keďže slnko svieti nízko aj v lete, strany orientované na východ a západ nie je možné pomocou presahu dokonale zatieniť tak, aby slnko nesvietilo dovnútra. Na západnej strane svieti slnko až do západu. Preto odporúčame západné strany fasády domu tieniť vonkajšími žalúziami alebo roletami. Po obede totiž v lete svieti prudké slnko a došlo by k prehrievaniu interiéru. Presahom strechy sa dajú dobre tieniť južné okná. Stačí malý presah a od mája do októbra už do vnútra nesvieti. No zvyšné obdobie slnko vykuruje.

Markízy a pergoly

V prípade, že potrebujete zatieniť plochu terasy, poslúži rovnako dobre ako presah strechy aj výsuvná terasová markíza alebo pergola pripevnená ku stene domu. Vytiahnutá markíza alebo pergola zatienia nielen terasu ale aj priľahlý  interiér.

V južných oblastiach Európy sú mimoriadne obľúbeným spôsobom zatienenia práve markízy. Nájdete ich bežne aj na oknách bytových domov. Stretnete sa tam s nimi oveľa častejšie ako s vonkajšími žalúziami.

Pergoly sa stali obľúbeným prístreškom ako lacnejšia alternatíva zimnej záhrady. Na trhu existuje množsvo pergol  - bioklimatické pergoly s naklápacími lamelami, pergoly s pevnou strechou, pergoly s posuvnou strechou. Široká ponuka zahŕňa pergoly vyrobené z materiálov odlišnej kvality (zvyčajne veľa napovie celková hmotnosť pergoly) a tomu zodpovedá aj cena. V prípade dodatočného zatienenia pergoly je rozhodujúca stabilita konštrukcie, najmä po uhlopriečkach. Častou príčinou znefunkčnenia bočného zatienenia pergoly screenovou clonou je práve nestabilita materiálu. 

Vonkajšie žalúzie

S použitím vonkajších žalúzií dokážete počas letného obdobia znížiť teplotu v interiéri až o 10 stupňov Celsia. Princíp je veľmi jednoduchý. Na noc otvorte lamely žalúzií a nechajte do interiéru prúdiť ochladený čerstvý vzduch. Ráno okna pozatvárajte a vonkajšie žalúzie naklopte do požadovaného uhla tak, aby lamely odrážaly slnečné lúče. Aby ste nemuseli strážiť tepeľný komfort, môžete využiť systém domácej automatizácie. Na trhu je skutočne široká ponuka domácich automatizácií. Netreba však zabudnúť na to, že existuje rozdiel medzi automatizovanou domácnosťou a inteligentnou domácnosťou. Iba inteligentná domácnosť napojená na meteostanicu, v ktorej sú prepojené vykurovacie a chladiace systémy, kde patrí aj tieniaca technika, môžu priniesť skutočnú úsporu elektrickej energie. Našim klientom ponúkame overené Smart Home systémy Tahoma, Centero Home a LOXONE.

Vonkajšie rolety

Hliníkové alebo plastové vonkajšie rolety sú obľúbeným spôsobom zatienenia severnej strany fasády z dôvodu zníženia tepelných strát. Napriek tomu zostávajú obľúbeným spôsobom zatienenia bytových okien a dedinských usadlostí. Vzhľadom na vysokú odolnosť voči vetru a snehu sú často uprednostňované aj pri zatienení  nehnuteľností v horských oblastiach. V našej ponuke nájdete aj tzv. JalouRoll. Do hliníkoveho panciera je možnosť vložiť pás s výklopnými lamelami. V zatvorenom stave sa lamely pootvoria a vpustia do interiéru svetlo. Sú veľmi účinné v ochrane pred slnkom aj chladom. Ich jedinou nevýhodou je obmedzená možnosť riadenia osvetlenia interiéru. Nedostatok prirodzeného svetla totiž pôsobí depresívne.

Screenové clony

Tento typ tienenia poskytuje dokonalý výhľad. Napriek tomu, že na trhu existuje množstvo variánt screenových clon, najobľúbenejším typom je tzv. ZIPscreen. Screenová clona, podobne ako roleta, sa pohybuje v bočných vodiacich lištách. Stáva sa tak nielen účinnou ochranou voči slnečnému žiareniu ale plní aj funkciu protihmyzovej siete. Široká ponuka tkanín zahŕňa tzv. Black out textílie a textílie s rôznym stupňom priestupnosti svetla. Napriek všetkým obavám uživateľov, ako sa tkanina udržiava, máme za to, že špina je na tkanine v porovnaní so špinou na hliníkových lamelách neviditeľná. Vonkajšie creenové clony ponúkajú dostatok svetla aj v zatvorenom stave. Ich jedinou nevýhodou je, že po zotmení môžete čiastočne stratiť súkromie. Preto odporúčame screenové clony kombinovať s interiérovým tienením typu interiérové žalúzie, interiérové rolety alebo závesy

Screenové clony sú veľmi obľúbeným spôsobom zatienania objektov a bytov, kde nie je stavebná predpríprava z dôvodu minimalistickej kazety.

 

 

 

Nahoru