Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Pripravte sa na montáž vonkajších roliet

21.6.2019

Vonkajšie rolety sú svojimi vlastnosťami predurčené na využitie v moderných stavbách, pri rekonštrukciách domov a bytov. Ešte predtým ako budete výhody vonkajších roliet využívať aj vy, zistite aké rolety s príslušným ovládaním splnia vaše požiadavky a ako sa pripraviť na montáž.

Vonkajšie rolety vám spríjemnia bývanie alebo pracovné prostredie po celý rok. Vďaka nim budete mať v lete príjemnú klímu (môžete ušetriť náklady napr. na klimatizáciu). V zime naopak zabránia úniku tepla a znížia náklady na vykurovanie až o 25%. Nezaskočí vás ani vietor a krupobitie, rolety spoľahlivo ochránia vaše okná. Súčasne vás ochránia pred neželanými pohľadmi, zvýšia bezpečnosť, dokážu znížiť hlučnosť a oproti ostatným produktom majú vyššiu zatemňujúcu schopnosť.

Vonkajšie rolety do domu a bytu

Slovenský roletový trh sa vyznačuje istými historickými a regionálnymi špecifikami. V súčasnosti sú najpredávanejšie rolety s hliníkovou lamelou. PVC lamela je viac-menej na ústupe. Tí z vás, ktorí chcú dosiahnuť vyššiu životnosť, väčšiu možnosť výberu farieb v kombinácii s podstatne väčšou farebnou stálosťou, odporúčame práve hliníkové lamely s polyuretánovou výplňou. Žiaľ na Slovensku sú ponúkané aj podozrivo lacné rolety s plastovou lamelou nejasného pôvodu a pochybnej konštrukcie. Vplyvom poveternostných podmienok veľmi rýchlo strácajú nielen na vzhľade, ale aj na funkčnosti.

Včas sa rozhodnite, ako chcete rolety ovládať. Na výber máte manuálne ovládanie pomocou šnúry a popruhu s využitím navíjača alebo kľuky s prevodovým mechanizmom. Kľukové ovládanie zvoľte vtedy, keď hmotnosť rolety presiahne 10 kg. Väčší komfort však prináša elektrické ovládanie s možnosťou diaľkového ovládača, pomocou ktorého napr. spustíte rolety v detskej izbe z kuchyne alebo využijete možnosť automatizácie.

Na inštaláciu vonkajších roliet vždy myslite už pri projektovaní stavby. O možnosť využitia roletovej techniky neprídete ani po dokončení stavby, pretože rolety  je možné dodatočne namontovať do okenného otvoru alebo na fasádu. Výhodou je možnosť inštalácie bez zásahov do stavebnej konštrukcie. Určitou nevýhodou môže byť viditeľnosť boxu, ktorú je možné kompenzovať tvarom boxu (s úkosom, s oblúkom) a vo farebnom prevedení podľa škály RAL. Box z odolného AL plechu, povrchovo upravený práškovaním, je súčasťou integrovanej konštrukcie rolety. Ukrýva v sebe navíjací mechanizmus s príslušenstvom. Hlavným kotviacim prvkom rolety sú vodiace lišty.

Vonkajšie rolety do domu Nitra

 

 1.  Chcem vonkajšie rolety montovať na hotovú stavbu

V lete vás trápi horúčava, v zime vám utekajú peniaze cez okná aj napriek tomu, že sú nové a moderné? Ak sa rozhodnete vylepšovať hotovú stavbu, siahnite po vonkajšej rolete s priznaným boxom.

Vonkajšie rolety môže montovať iba pracovník, ktorý absolvoval príslušné odborné školenia, je oprávnený vykonávať montážnu činnosť, musí byť spôsobilý v oblasti inštalácie elektromotorov a príslušenstva.

 2.  Chcem predokenné rolety montovať na stavbe

Pri návrhu stavby domu myslite na možnosť umiestnenia vonkajších roliet pod omietku. Hliníkový box sa osádza do výklenku špeciálne vytvoreného a predsadeného pred oknom. Vodiace lišty sa kotvia na rám okna a spolu s boxom vytvoria spoločný element. Po zaomietnutí boxu sa jeho predná časť stane súčasťou fasády. Inou variantou je nadokenný plastový box, ktorý sa montuje spolu s oknom do okenného otvoru. Pri tomto produkte je revízny kryt boxu v interiéri.

3. Chcem od vonkajších roliet niečo navyše

Spôsob a miesto umiestnenia rolety nie sú jediným parametrom, ktorý pri výbere zohľadňujete.

  • Montážou roliet na solárny pohon ušetríte nielen náklady na elektroinštaláciu, ale často to býva aj jediný spôsob, ako pri roletách využiť elektromotory a s tým spojený komfort.
  • Ak hľadáte spôsob, ako kombinovať rolety a žalúzie, zvoľte patentovanú technológiu JalouRoll. Vďaka dômyselnému systému kombinácie oboch typov tienenia získate to najlepšie z každého – reguláciu svetla a vzduchu vďaka žalúziovej časti, ochranu voči vetru či zlodejom vďaka roletovej časti.
  • Pridaním bezpečnostného zámku do koncovej lišty zvýšite zabezpečenie domácnosti proti vlámaniu.
  • Ku každej rolete je možné namontovať tiež sieť proti hmyzu.
     

Pri montáži predokenných roliet odporúčame obrátiť sa na špecializovanú firmu. Napríklad odborníci z firmy K-system vám pomôžu so zapracovaním rolety pri návrhu samotnej stavby alebo pomôžu s návrhom vhodného riešenia pri rekonštrukcii. Správny technický návrh riešenia a správna montáž sú totiž zárukou a vašej spokojnosti a dlhodobej funkčnosti.

Nahoru