Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Dizajnér radí ako vyberať farby roliet

11.12.2020

V našej ponuke nájdete širokú škálu interiérových látkových roliet. Odlišujú sa nielen dizajnom, ale aj spôsobom ovládania. V tomto článku vám poradíme ako si zvoliť farbu, respektíve vzor vašej interiérovej látkovej rolety.

Zákazníci k nám často prichádzajú s názorom, že interiérové látkové rolety by mali farebne ladiť s farbou stien. Niekedy zastávajú aj názor, že by tienenie malo byť vo všetkých izbách rovnaké, aby to vyzeralo rovnako aj pri pohľade z exteriéru na dom.

A čo na to dizajnér?

Áno, mohlo by to tak byť. No v skutočnosti každá izba má predsa svoje individuálne využitie. Tienenie v obývačke by malo spĺňať iné parametre ako v spálni. Látková roleta v kuchyni by zasa mala byť prateľná.  Preto si práve do kuchyne zákazníci najviac objednávajú rímske rolety. O tom, že by farebný súlad mal v prvom rade vyhovovať tomu, kto v izbe trávi najviac času, už ani netreba snáď hovoriť. Predsa len dcérka vás za ružovú izbu pochváli viac, ako keby jej bola dopriata modrá, zelená alebo sterilná biela. Doprajte aj deťom snívať o farebnom svete a podporte ich fantáziu. V prípade, že nemáte skúsenosti s interiérovým dizajnom, na tomto mieste nájdete overené typy, ako vytvoriť vhodné farebné kombinácie. 

Aktuálny trend sú veľké presklenia, ktoré majú výrazný vplyv na vzhľad celej miestnosti. Zatienenie veľkých presklených plôch v interiéri vám odporúčame vopred riadne premyslieť. Najlepšieho efektu dosiahnete monochromatickými, harmonickými alebo kontrastnými kombináciami.

Monochromatické farebné kombinácie

Tento štýl farebnej kombinácie sa viaže na odtiene jednej farby. Najčastejšie je to biela, krémová alebo sivá. Aby táto farebná kombinácia nebola príliš jednotvárna, odporúčame zručným spôsobom kombinovať odtiene (od najsvetlejšieho po najtmavší a v prípade bielej farby - doplnené o odtieň inej farby) a odlíšiť vzory a textúry materiálov a ich lesk. Ak je napríklad čalúnenie nábytku hladké, bolo by k nim vhodné kombinovať látky s výraznejšou štruktúrou (napríklad nerovnomerne tkané alebo s otvormi) alebo zdobené jemným dvojfarebným kvetinovým alebo geometrickým vzorom, napríklad slabými prúžkami. Koberec by mal byť naopak chlpatý a vankúše na pohovke by mali byť vyrobené z materiálu s odlišnou textúrou, ktorá inak odráža svetlo.

Harmonické farebné kombinácie

Harmonické farebné kombinácie vytvárajú farby, ktoré navzájom susedia v slnečnom spektre a jemne do seba zapadajú. Príkladom je kombinácia odtieňov žltej alebo oranžovej, červenej a fialovej, modrej a zelenej, zelenej a žltej. Ak sú steny natreté žltou farbou, vyberte si oranžové rolety a farbu zopakujte aj na ďalších doplnkoch ako sú napríklad vankúše, obrusy alebo vázy. Namiesto čistých odtieňov môžete použiť tónované alebo nečisté (napríklad oranžové prechádzajúce do červenej). Takýto interiér bude pôsobiť pokojnejšie a nebudete sa v ňom rýchlo nudiť. Podobný efekt prinesú aj pastelové odtiene.

Kontrastné farebné kombinácie

Kombináciou najsvetlejších a najtmavších farieb ako sú napríklad biela s čiernou alebo fialová s tmavomodrou alebo červená so žltou dosiahnete farebný kontrast. Takáto výrazná kombinácia spôsobí, že zvyšné prvky v interiéry vrátane nábytku začínajú hrať druhoradú úlohu. Použitím jednej z vyššie spomenutých dvojíc farieb dokážu aj ľudia s malými skúsenostiami zariadiť veľmi atraktívny interiér a to aj so skromným rozpočtom. Stačí si iba uvedomiť, že kontrastné farby nesmú byť použité v rovnakom pomere. Takáto kombinácia totiž vytvorí dojem blikania, pretože naše oči nie sú schopné zamerať sa na obe farby súčasne. Tomu sa dá vyhnúť správnym vyvážením proporcií - jedna farba by mala dominovať a druhá ju iba dopĺňať.

Pre steny natreté bielou farbou by sme mali vybrať čierne alebo čiernobiele látkové rolety a k tomu doplniť aj časti čalúneného nábytku. Obe farby sa dajú opakovať aj pri výbere doplnkov - vankúše, dekorácie atď. Nové látkové rolety na okne, niekoľko vankúšov na kreslách alebo na sedačke, pokrovec pod konferenčným stolíkom sú najlacnejším a najrýchlejším spôsobom premeny už zariadeného interiéru. Namôžu však byť vybraté náhodne. Musia mať niečo spoločné - a to je správne vybratá farebná schéma. Ideálne vybraté farby tvoria zázraky! Držte sa týchto pravidiel:

  • nebojte sa experimentovať,
  • riaďte sa zásadami vyvinutými skúsenými dekoratérmi.
Nahoru