Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Atypické vonkajšie žalúzie a možnosti riešení

13.5.2022

Máte šikmé okno a chcete vonkajšie žalúzie? K dispozícii sú dve možnosti riešenia. Ktoré z nich vybrať?

Šikmé nadpražie je možné riešiť dvoma spôsobmi. Výber technického riešenia závisí od tvaru, rozmeru otvoru alebo okna. Zásady správnej montáže atypickej a štandardnej žalúzie sa v zásade nijako nelíšia. Uživateľsky príjemné riešenie je také, ktoré zabezpečuje nielen funkčnosť, ale aj dostupnosť pri montáži alebo pri prípadnom servise. 

Atypické vonkajšie žalúzie

Z praktického aj cenového hľadiska je výroba atypickej vonkajšej žalúzie  najvýhodnejšia. Vzhľadom na technologickú náročnosť vo výrobe sa cena atypickej vonkajšej žalúzie prirodzene pohybuje vyššie ako v prípade štandardnej žalúzie. Na samotnom začiatku je mimoriadne dôležité správne zameranie. Nasledujú technické výkresy ako podklad pre výrobu. Kým štandardné lamely pre vonkajšie žalúzie pripravuje sekací stroj sám do tzv. paketov, v prípade atypickej vonkajšej žalúzie je potrebné každú dlžku lamely odseknúť samostatne a lamely do paketu ponavliekať manuálne. Len pre zaujímavosť uvádzame, že výroba atypickej žalúzie v závislosti na tvare môže trvať aj viac ako deň. Vo všeobecnosti však výroba atypickej vonkajšej žalúzie zaberie zhruba toľko času, ako výroba 20 kusov štandardnej žalúzie. Atypické vonkajšie žalúzie značky K-system sa vyťahujú do najvyššieho rovného bodu. Zvyšná zošikmená časť okna zostáva stále zatienená žalúziami. Zákazníci najviac uprednostňujú práve toto riešenie. 

Atypické vonkajšie zalúzie od K-system

 

Štandardné žalúzie inštalované do bežnej schránky

Tento typ riešenia je vhodný tam, kde existuje možnosť rozdelenia žalúzií na menšie dielce, ako je napríklad na obrázku našej realizácie. Investor mal jednotlivé presklenia delené a bolo možné kotviť samostatne vodiace lišty každej jednej žalúzie. Vo finále sa však realizácia použitím vyššieho množstva motorov, vodiacich líšt a iných dielov v porovnaní s výrobou jednej atypickej žalúzie predražila.  V prípade, že by na túto stavbu bola inštalovaná do  schránky štandardná exteriérová žalúzia, presiahla by výška schránky 1000 mm na vyššej strane. V súvislosti s tým by vznikla aj pomerne veľká plocha s menšou hrúbkou zateplenia a vznikol by veľký tepelný most. Ale taktiež by vznikol problém s dostupnosťou pri montáži a v prípade servisu.

Detail delenia štandardných žalúzií od K-system     Realizácia žalúzií od K-system

       Obr. č. 1 Detail delenia štandardných žalúzií                                          Obr. č. 2 Pohľad na celú realizáciu

Atypické exteriérové žalúzie značky K-system sú vyrobené na Slovensku a v porovnaní s vonkajšími žalúziami zahraničných výrobcov s teleskopickým spodným profilom so šikmým ukladaním lamiel sú cenovo oveľa dostupnejšie. Predstavujú vhodný kompromis medzi cenou, funkčnosťou a uživateľským komfortom.  

Nahoru