Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Ako zabrániť hmyzu aby sa dostal do izby

21.6.2019

Bojujte so bzukotom ekologicky a úsporne!

Bojujte so bzukotom ekologicky a úsporne!


Niečo málo o komároch

Nemáme ich radi a napriek tomu každoročne so železnou pravidelnosťou, najmä počas teplého obdobia, snažia dobíjať do nášho príbytku. Našim najčastejším nepriateľom je komár dotieravý.  Má veľkosť 3,5 až 5 mm a je  svetlohnedo sfarbený. Liahniská tohto komára sa nachádzajú nielen vonku ale aj v ľudských obydliach či ich blízkosti.

Sú to technické priestory, kde sa zhromažďuje voda znečistená organickými látkami - kotolne, teplovodné šachty, výťahové šachty, septiky. Samička sa nemusí pred prvým kladením vajíčok nacicať krvi. Vajíčka kladie na vodnú hladinu, z nich sa liahnu pohyblivé larvy. Larva sa 4-krát lieni a potom sa mení na kuklu, z ktorej sa liahne dospelý komár – imago. Komáre sa v domoch liahnu po celý rok. Samičky lietajú do bytov a v noci cicajú krv ľuďom, najmä deťom.  Počas teplých dní bzukot komárov je počuť oveľa intenzívnejšie. Ich množeniu pomáhajú aj stále častejšie záplavy.

Možnosti ochrany pred dotieravým hmyzom

Aj keď existuje niekoľko druhov ochrany pred dotieravým hmyzom (elektrické odpudzovače proti komárom, vyvíjajúce insekticídne pary, ktoré v uzavretých priestoroch komáre ničia a v otvorených odpudzujú), stále najúčinnejším prostriedkom zostávajú dobre tesniace ochranné siete na oknách.

Dôležitá je skutočnosť, že tento spôsob ochrany nezaťažuje ošetrovaný priestor chemickými prípravkami a nevyžaduje žiadnu spotrebu elektrickej energie. Prvotná investícia do protihmyzových sietí je zdanlivo vyššia ako ostatné prostriedky v boji proti hmyzu, avšak ich životnosť a účinnosť presvedčí, že táto investícia sa naozaj oplatí.

Siete proti hmyzu sú doplnkom, ktorý je možné dodatočne kedykoľvek domontovať. Problém môže vzniknúť iba v prípade, ak má zákazník zle osadené okná s utopeným rámom, alebo v prípade zle namontovaného exteriérového tienenia, ktoré neumožňuje napríklad na dverách dodatočne domontovať pohyblivú sieť.

Siete proti hmyzu na dvere Košice

Typy sietí proti hmyzu

Sieťky môžu byť samonavíjacie okenné alebo dverové, pántové, pevné, posuvné alebo plisované. Rámové profily sietí proti hmyzu sa vyrábajú z dôvodu tvarovej stálosti a pevnosti bočných spojov najmä z extrudovaného hliníka v základných farebných odtieňoch biela, hnedá, strieborná, bronz.

Poprední výrobcovia sietí proti hmyzu však ponúkajú doplnky ku oknám vo farbe RAL alebo s renolitovou úpravou v imitácii dreva. Sieťovina sa vyrába z PVC alebo zo skleného vlákna, ktoré je povrchovo upravené odolným PVC materiálom.Najčastejšie je možné sa stretnúť so sieťovinou čiernej a sivej farby, pričom väčšiu viditeľnosť ponúka sieťovina čiernej farby.

V súčasnosti sa stále väčšej obľube tešia tzv. plisované dverové siete Nobarrier, ktoré sú určené pre boj s lietajúcim hmyzom, sú nielen ľahko ovládateľné, ale umožňujú jednoduchú demontáž bez nutnosti použitia náradia, čo je významnou výhodou napríklad pri použití v nepravidelne obývanom objekte (napr. chata).

Autor článkuAndrea Kúdelová
Dátum: 30.9.2013

Nahoru