Chat
Sídlo K-system: 045 / 672 60 52
Žiar nad Hronom: +421 908 793 407
Banská Bystrica: +421 918 341 842
Bratislava: +421 918 341 854 +421 918 341 857 +421 918 530 141 +421 918 530 140
Levice:
Nitra: +421 918 341 862
Trenčín: +421 905 981071
Trnava:
poslať dopyt do e-shopu

Ako farebne zladiť vonkajšie tienenie s fasádou

21.9.2022

Nie je žiadnym tajomstvom, že okná, dvere, vonkajšie žalúzie, rolety alebo screenové clony dotvárajú celkový vzhľad domu. Poradíme vám, aké sú aktuálne farebné trendy v oblasti exteriérového tienenia.

Napriek tomu, že v bytových domoch pri výmene okien stále pretrváva biela farba, v nových bytových domoch sú výplne stavebných otvorov ladené do odtieňov sivej farby až po čiernu. Táto skutočnosť potvrdzuje fakt, že v minulosti zďaleka nebol taký výber farieb profilov na okná a kládol sa hlavný dôraz na funkčnosť. Dnes je situácia celkom iná a dizajn otvorových výplní zohráva významnú úlohu.  PVC okná už nie sú dominantov trhu a vďaka farebnosti je ťažké podľa farby uhádnuť, či sú okná drevené, plastové alebo hliníkové. Aj moderné drevené okná už skôr nájdete v antracitovom prevedení alebo v kombinácii s hliníkovým opláštením a naopak PVC okná sú v prevedení imitácie dreva. 

Biela farba vonkajšieho tienenia

Touto farebnou klasikou sa nedá nič pokaziť. Biela farba je ľahko kombinovateľná s akoukoľvek farbou fasády. Svetlý rám pôsobí na svetlej fasáde veľmi decentne. V prípade tmavej fasády sa biele tienenie naopak postará o výrazný farebný kontrast. Ak máte teda biele okná, môžete ich kombinovať napríklad s vonkajšími roletami bielej farby. Lamely sa dajú ľahko pomývať z vonkajšej strany, nemusíte sa báť použiť ani stredne silný prúd tečúcej vody. V prípade bytového domu môžete nechať roletový pancier stiahnutý počas dažďa a využit dážď k očisteniu panciera. V našej ponuke nájdete plastové aj hliníkové exteriérové rolety. Ponuka farieb hliníkových závesov je výrazne širšia ako ponuka PVC lamiel. Vzhľadom na to, že cenový rozdiel medzi kvalitnými plastovými lamelami a hliníkovými lamelami vonkajších roliet s polyuretánovou výplňou nie je taký kontrastný, sú výrazne obľúbenejšie vonkajšie hliníkové rolety. Vonkajšie rolety  sú cenovo najdostupnejším tienením na solárny pohon.

Už niekoľko rokov sa na rebríčku TOP farieb drží antracit

Tmavé farby výplní okenných otvorov sú skutočne zaujímavým farebným riešením. V prípade použitia tmavých farieb okien a tieniacej techniky na svetlej fasáde, sa  stanú dominantným architektonickým prvkom. Medzi našimi zákazníkmi sú populárne vonkajšie žalúzie Prominent vo farbe RAL 7016 alebo DB703. Takéto riešenie je istotne oku lahodiace. No z praktického hľadiska musíme upozorniť, že podobne ako na bielej farbe vidno nečistoty, tak aj tmavé vonkajšie žalúzie vyžadujú častejšie čistenie. Pravidelným čistením ich udržíte stále žiarivé a pútavé. V ponuke vonkajších žalúzií značky K-system nájdete okrem bielej lamely, množstvo lamiel strieborných a tmavých odtieňov, ktoré sú najpoužívanejšie. Dokážeme však vyhovieť aj zákazníkom, ktorí majú záujem o špecifickú farbu lamely. V takom prípade je však potrebné rátať s vyššou obstarávacou cenou.

Čo na drevenné okná?

Plastové alebo hliníkové okná s laminovaným rámom v imitácii dreva sú stále moderné. Populárna je kombinácia dreva a antracitovej farby a to najmä v moderných novostavbách. V prípade drevostavieb a stavieb vidieckeho štýlu, kde drevo má zostať dominantou stavby, môžeme odporúčame bronzový odtieň, RAL C33. Mimochodom táto farba spoločne so striebornou maskuje  najviac prípadné nečistoty. V prípade drevostavieb sa osvedčilo použitie vonkajších screenových roliet. Práve veľké presklenné plochy zakryté tkaninou, ktorá prepúšťa svetlo dnu aj von nijakým spôsobom "neprebíjajú" architektonické stvárnenie drevostavby. Screenové clony priznané alebo rafinovane umiestnené pod fasádou sú jednoznačne skvelým architektonickým prvkom. Široký výber tkanín s možnosťou nielen výberu farby, ale aj stupňa priepustnosti svetla ponúka široké využitie v oblasti domovej výstavby. Vďaka neveľkej schránke, v ktorej sa ukrýva nábal a vďaka vysokej odolnosti voči vetru, sú tzv. ZIP screen rolety obľúbenou voľbou zákazníkov. V prípade dodatočnej montáže uberajú minimum zo svetlosti okna.  

Jeden otvor, viac farieb

Biela a tmavá farba sú najbežnejšie. V našej ponuke však nájdete aj tieniace prvky iných farieb. Napríklad strieborná farba je obľúbená najmä z praktického hľadiska údržby. Našim zákazníkom ponúkame aj možnosť kombinácie viacerých farieb v rámci jedného tieniaceho zariadenia. Zosúladiť tienenie alebo nakombinovať tienenie do firemných farieb môže byť zaujímavé najmä pre firemné projekty.

Značka K-system ručí za vysokú kvalitu farieb

Spoločnosť K-system stavia kvalitu svojich produktov na prvé miesto. Všetky produkty umiestnené v exteriéri, to znamená vonkajšie žalúzie, krycie plechy, exteriérové rolety, ZIP screenové rolety, markízy, pergoly, siete proti hmyzu na okná a dvere, sa vyznačujú vysoko kvalitnou povrchovou úpravou odolnou voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom. Pri výrobnom spracovaní využívame vlastnú práškovaciu linku a overených dodávateľov RAL farieb. Pri správnej údržbe budú aj po rokoch žiariť rovnako ako v prvý deň inštalácie.

30 rokov spoločnosti K-system

 

 

 

 

Nahoru